Son Dakika
Boşanma Davasında Manevi Tazminat

Boşanma Davasında Manevi Tazminat

Boşanma Davasında Manevi Tazminat
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Boşanma süreci iki taraflı ortak bir karar sonunda gerçekleşmiş olsa da, bir tarafın bazı psikolojik rahatsızlık içerisine girmesine, maddi ve manevi bir takım zararların gerçekleşmesine sebep olabilir. Eğer boşanma konusunda bir kimse, yaptığı eylemler nedeniyle karşı tarafın yuvayı devam ettirememe gibi bir durum içerisine sokup, boşanmaya sebep olacak bir duruma getirdiyse, mağdur olan kimseye kanunen bazı haklar doğmaktadır. Boşanmaların sebepleri farklılık gösterdiğinden kanunlar bu farklılıktan doğan açıkları kapayarak, boşanmalarda zarar gören kimselerin haklarını koruma altına almıştır. Eğer boşanma esnasına sebep olan kişi, farklı birliktelikler, yasak ilişkiler içerisinde karşı tarafın kocalık haklarını ihlal edip, yuvanın dağılmasına sebep olan boşanmaya işe vardırdıysa, veya daha başka yanlışlarla yuvanın dağılmasına sebebiyet verip, karşı tarafı mağdur ettiyse, talep edilmesi halinde manevi tazminat ödeme ile yükümlendirilir.
Boşanma davası tazminatı, 4721 sayılı Türk Medeni Kanununun 174/2 maddesince düzenlenmiştir. Bu düzenlemeye göre manevi tazminat davası açacak olan kimsenin ilk olarak boşanma davası sürecinde kusursuz olması gerekir. Bu kusursuzluk karşı taraftan daha az kusurlu olma şeklinde olarak da belirtilmiştir. Yani boşanma tazminatı davasında bulunacak olan kimsenin boşanma sebepleri içerisinde en az kusurlu veya kusursuz olması gerekmektedir. Bu sağlandığı takdirde kişi boşanma davası tazminatı almaya hak kazanır. Boşanmanın sebebinin kendisiyle alakalı sebeplere dayanmaması, boşanmaya gidilen süreçte nedenlerin hepsinin karşı taraftan doğması, bu süreç sonunda kusursuz olarak hakimce tespit edilmesi, kanunların kendisine verdiği boşanma tazminatı açma sebeplerini oluşturan önemli bir sebeptir.
Manevi tazminat davasına sebep olan ilk şartlardan biri olan kusursuzluk dışında, davanın açılmasına sebep olacak önemli bir nedende, kişinin bu boşanmadan dolayı zarar görmüş olmasıdır. Eğer kişi, boşanmadan kaynaklı bir zarara uğramadıysa, veya bu zarar boşanmayla ilgili değilse, açmayı düşündüğü manevi tazminat davası, kabul edilmez. Bu nedenler kişinin boşanmadan doğan sebeplerden dolayı zarar görmesi, kişinin kanunen boşanma tazminatı açma hakkına sahip olmasını sağlar. Kişi bu davayı boşanma süreci anında hakimin sözlü olarak zabıtlara geçmesi veya boşanma sürecinden sonra bir sene içerisinde mahkemeye davanın görülmesi için başvurması halinde yürürlüğe girer. Bir senenin dolması halinde açılan dava, zaman aşımından dolayı kabul edilmez.
Son olarak boşanma davasından sonra karşı taraf ruhsal veya bedensel bir takım zarar yaşadığını, bununda boşanma süreciyle alakalı olduğunu ispatlaması halinde, manevi tazminat davası açmaya hak kazanmış olacaktır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top