Son Dakika
Boşanma Davasında Maddi Tazminat
Boşanma Davasında Maddi Tazminat

Boşanma Davasında Maddi Tazminat

Boşanma Davasında Maddi Tazminat
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

4721 sayılı Türk Medeni Kanunun 174/2 maddesince düzenlenmiş kanuna göre, evlilik sürecinin sona ermesine sebep olan boşanmalarda, zarar gören tarafa maddi tazminat davası açma hakkı verilmektedir. Kanunların toplumdaki adaletsizliği ve zarar gören kimseleri koruma altına aldığı bir düzenin tesisinde ön ayak olduğu ülkemizde, bu kanunun gereklerini yerine getirerek, boşanmadan dolayı zarar gören kimsenin boşanma davası tazminatı alması, adaletin tesis edilmesinde baş vurulan bir uygulamadır. Hayatı düzenleyici esaslar olan kanunların, mağduru koruyan, mağdurluğun yaşanmasına sebep olan kişilere de, kanunları uygulayarak ikinci bir mağdurluğa sebep olmasını önleyecek bir ruha sahip olması, adaletin güzelliğinin bir eseridir.

Boşanma Davasında Maddi Tazminat

Boşanmada maddi tazminat talebinde kişi sözlü olarak bulunarak, hakimin bu isteği tutanaklara geçirmesiyle süreç başlayabilir. Ancak hakim herhangi bir talep olmadığı sürece böyle bir süreci başlatma hakkı yoktur. Yani bu durumda boşanmadan zarar gören kişi, haklarından haberdar olan bir vatandaş olmalıdır. Böyle bir hakka sahip olduğu avukatlarca kendisine sunulacaktır. Ancak boşanma davası tazminatı açılması için gereken şartların sağlanmış olması, avukatların böyle bir hakkınızın olduğu konusunda sizlere yol göstermesi için gereklidir. Eğer ki siz boşanmaya sebep teşkil eden delilerin birinci sorumlusuysanız, bu durumda kusurlu kimse olarak hakim tarafından hüküm verileceğinden bu hakka sahip olamazsınız. Boşanma davası süreci içerisinde hakim sizin kusursuz veya karşı taraftan daha az kusurlu olduğunuz hükmüne karar verirse, sözlü bir şekilde maddi tazminat davası talebiniz tutanaklara işlenebilir.

Boşanmada Maddi Tazminat

Boşanmada maddi tazminat sürecinin her ne kadar sizin en az kusurlu veya kusursuz olmanız ile başlayabilecek olsa da, bu hakkı elde etmenizde bir durum daha hakimce dikkate alınmaktadır. Hakim tarafından sizin, kusursuz veya az kusurlu olarak belirlenmeniz, maddi tazminat davası açma için yeterli bir sebep değildir. Eğer bu boşanmadan doğan zararlar olduğunu kanıtlarsanız, dava açma hakkına sahip olursunuz. Yani boşanmanın sonucunda manevi veya maddi bir takım zararların doğacağını veya doğduğunu hakime ispat ederseniz, dava görülecektir. Davanın görülmesi esnasında verilecek tazminat bedeli, tazminatı ödeyecek olan maddi durumu göz önüne alınarak yapılır. Karşı tarafı ekonomik bir takım sıkıntılara sokmadan, tazminatı alacak kişiyi de, zengin kılmadan hakim ödenecek tazminat bedeline karar verir.

Toparlarsak, boşanmada maddi tazminat davasına hak kazanılmasında ilk önemli sebep, kusursuz veya az kusurlu olunması, daha sonra ise maddi veya manevi zararların boşanmayla alakası olduğunun anlaşılmasıyla mümkün olacaktır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top