Son Dakika
Boşanma Davasında Koruma Kararı Nedir?

Boşanma Davasında Koruma Kararı Nedir?

Boşanma Davasında Koruma Kararı Nedir?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu boşanmanın sebeplerini özel ve genel olacak şekilde düzenlemiştir. Özel sebepler içerisinde bulunan eşlerden birinin akıl sağlığını kaybetmesi, zina, haysiyetsiz yaşam, şantaj, tehdit ve darp gibi nedenler sayılmaktadır. Genel bir sebep olarak da, evlilik birliğinin temelden sarsılmasından söz edilmektedir. Tehdit gören eş, boşanma davası açarak, derhal eşinden boşanabilmektedir. Aynı zamanda eş, dayak, tehdit gibi nedenlerden dolayı boşanma davası öncesinde ve o süreç içerisinde boşanma davası koruma talep edebilmektedir. Bu tür durumlarda hakim boşanma davası koruma kararı verebilmektedir.

Boşanma Davasında Koruma Kararı Nedir?

Şiddet, eşlerden birisinin fiziksel, ruhsal, cinsel, psikolojik ya da ekonomik açıdan zarar görmesini sağlayan nedenler veya zarar görmesi muhtemel sebeplerdir. Kişi şiddet nedeniyle özgürlük haklarını kullanamaz veya bu hakları kısmı olarak kısıtlanır. İster kamusal alanda olsun isterse özel evinizde olsun fiziksel veya ruhsal bir şiddete, hakarete maruz kalınması halinde koruma talebinde bulunulabilmektedir. Boşanma davası koruma kararı alabilmek için bu konuda şiddete maruz kalan eş bu şekilde bir talepte bulunabilmektedir. Şiddete maruz kalan evli eşlerin veya boşanma durumunda olan eşlerin, evlilik dışı bir arada yaşayan şahısların koruma talep etme hakkı vardır.

Eşinden şiddet gördüğü için boşanmak isteyen kadında boşanma avukatı aracılığıyla, koruma talebinde bulunabilir. Bunun için özgürlüklerinden mahrum kaldığını iddia eden kimsenin kanıt sunması yeterlidir. Eğer kişi, darba maruz kalmışsa, en yakın karakola giderek, hastaneye götürülmesini ve darp raporu alınmasını talep etmelidir. Bu işlemlerden sonra kolluk kuvvetleri tarafından savcılığa sunulacak olan darp raporu, darp edilen eşin hakkında boşanma davası sürecinde koruma kararı alınması için yeterli olacaktır. Eğer işlemlerin uzamasından dolayı doğacak bir zararın olmasından polisin şüphelenmesi durumunda, savcılığa başvurulmadan da mağdur olan eş için boşanma davasında koruma kararı altına alınmaktadır. Eşin korunmaya alınması,  6284 sayılı kadına yönelik şiddeti önlemeye dair kanunla sağlanmaktadır. Bu kanundan sadece kadınlar değil, darba maruz kalan herkes yararlanabilmektedir.

Peki Boşanma Davasında Koruma Kararı Nasıl Alınır?

Eşin korunmaya alınması için yapılacak olan işlemlerde polis ve savcılık arasındaki iletişim beklenilmeden de, dayak yiyen eş, aile mahkemelerine başvurarak koruma talep edebilmektedir. Eğer eş, boşanma esnasında tahdit ve şantajlardan dolayı ruhsal açıdan zarar görüyorsa, hakimden yine koruma talep edebilmektedir. Bu sayede, yazılı bir tebligatla kusurlu olan eşe imzalatılan belgeden sonra koruma talebiniz yürürlüğe gitmiş olur. Eşiniz özel mülkiyetinize ve çalışma yerinize yaklaşmaz. Telefonla sizleri tehdit ve şantaja maruz bırakamaz. Kendisi çocuklarını görmek için yanında bir vekille hareket edebilir. Aksi halde çocuklarını görmesi için dahi özel alanınıza yaklaşamaz. Bu gibi haklarınızın bilincinde olabilmek adına boşanma avukatı danışmanlığında işlerinizi halletmeniz, sürecin daha sağlıklı işlemesi adına önemli bir davranıştır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top