Son Dakika
Boşanma Davasında Karşı Dava Nasıl Açılır?
Boşanma Davasında Karşı Dava

Boşanma Davasında Karşı Dava Nasıl Açılır?

Boşanma Davasında Karşı Dava Nasıl Açılır?
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Açılan bir boşanma davasında davacının öne sürdüğü boşanma nedenleri ile boşanmayı getiren olayların davalı açısından oluşumu farklı şekilde ifade edilebilmektedir. Bu durumda davalı kişi boşanmayı getiren ile ilgili olarak kendi savını aynı boşanma davası içerisinde savunamamaktadır. O yüzde boşanma davasında karşı dava açılması gerekir. Boşanma davasında karşı dava nasıl açılır diye merak edenler açısından bu sürecin nasıl işlediğine değineceğiz.

Açılmış bir boşanma davasında davalının, davacıya açacağı boşanma davasına, karşı dava adı verilir. Boşanma davasında karşı dava nasıl açılır diyen bireyler için bu davanın şartları 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunun 132. maddesinde düzenlenmiştir. Buna göre boşanma davasında karşı dava açabilmek için aşağıda yer alan şartların yerine getirilmesi gerekir.

Boşanma Davasında Karşı Dava Açma Şartları

  • Asıl boşanma davasının açılmış ve halen görülüyor olması gerekir.
  • Boşanma davasında karşı dava içerisinde öne sürülecek olan talep ile hali hazırda yürütülen boşanma davasında takas ya da mahsup ilişkisi olması gerekir. Veya bu iki dava arasında bağlantı olmalıdır.

 

Yukarıda belirtilen iki şartın olmaması durumunda, boşanma davasında karşı dava açılır ise mahkeme, taleple yada resen karşı davanın asıl davadan ayrılmasına hükmeder. Karşı dava ile asıl dava ayrıldığında hakim gerekirse karşı davanın görevli mahkemeye gönderilmesine de karar verebilmektedir. Boşanma davalarında karşı dava açıldığında bu karşı davaya karşı dava açılamamaktadır.

 

Boşanma Davasında Karşı Dava Nasıl Açılır?

Boşanmalarda karşı dava, boşanma davasında cevap dilekçesi ya da esasa cevap süresi içerisinde farklı bir boşanma dilekçesi ile açılabilir. Karşı dava açma süresi dışında bir dava açılması durumunda ise mahkeme davaların ayrılmasına karar verir.

 

Boşanma sürecinde bireylerin sıklıkla yanılgıya düştüğü noktalardan birisi de davayı ilk açmanın ya da karşı tarafın davayı açmasını beklemenin daha yararlı olacağı düşüncesidir. Halk arasında boşanma davasını karşı tarafın açması daha iyi ya da boşanma davasını ilk açan daha avantajlıdır gibi algılar, hukuki açıdan geçerli olmamaktadır. Boşanma davasını kimin önce kimin sonra açtığının bir önemi yoktur. Önemli olan dava açacak kişinin öne sürdüğü sebepleri ispatıdır. Kendisine boşanma davası açılan kişi, boşanma davasında karşı dava açma hakkına da sahiptir. Aynı şekilde boşanma davası açan bireye karşı dava açılabilir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top