Son Dakika
Boşanma Davasında Hakim Ne Sorar?

Boşanma Davasında Hakim Ne Sorar?

Boşanma Davasında Hakim Ne Sorar?
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

6284 sayılı Aileyi koruma kanunu, milletin temel taşı durumundaki aileyi koruyucu önlemleri içermektedir. Bu kanunun çıkarılmasının temel sebebi, aileleri dağılmaktan kurtarmak, aile içerisindeki problemlerin uzmanlarca giderilmesini sağlayarak, aile birlikteliğin devamını mümkün kılmaktır. Ancak bazı sebeplerden dolayı evlilik birliğinin temelden sarsılması söz konusu olmaktadır. Bu durumda eşlerin birbirlerine saygı içerisinde boşanmalarını gerekli kılmaktadır. Boşanmaya sebep olan durumlar 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda tart edilmiştir. Genel ve özel sebepler olarak karşımıza çıkan boşanma nedenleri, boşanma davası açılmasında dikkate alınan tek geçerli durumları kapsamaktadır.
Buradan kastımız, hiçbir kimse, aileyi dağıtıcı bir durumu ufak bir takım sebeplere bağlayamaz. Hakim de boşanma davası sırasında, boşanma sebeplerinden birisinin gerçekten vaki olup, olmadığına dair ince bir araştırma ve soruşturma yapar. Boşanma davası sırasında eşler, birbirlerini asılsız bir takım suçlamalarda bulunabileceklerinden hakim, iki tarafa da iddialarını ispatta zaman tanır. Eğer kişiler iddialarını ispatta zayıf kalırlarsa, hakim boşanma davası hükmünü kişiler için olumsuz bir neticeye bağlar.
Bu nedenle hakimin muhtemel sorularına hazırlıklı olmak ve tatmin edici cevaplar vermek gerekmektedir. Kişi boşanma nedeni hususunda hakiminin neden? Cevabına delilli bir şekilde cevap verebilmeli, hakimi tatmin etmelidir. Mesela kişi kocasının alkol içtiğini ve bu nedenle evine bağlı olmadığını, bununda evliliğini sarstığını iddia ediyorsa, kişinin bu delilini ispat edici ve evliliğin devamının mümkün olmadığına dair delilleri hakime sunması gerekmektedir.
Delillerin temini ve boşanma davası sürecinin istenilen şekilde sonuçlanması adına yapmanız gereken deneyimli İstanbul boşanma avukatı aracılığıyla işlemlerinizi gerçekleştirmektir. Pek çok boşanma davasıyla karşılaşan ve en ince ayrıntılara kadar hakim olan boşanma avukatları, hakimlerin davranışları ve kanaatleri hususunda bilgilere sahiptirler. Bu da boşanmak isteyen tarafın önceden ne şekilde davranması ve delillerin toplanılıp, hakime sunulması bakımından kişiyi, daha bilinçli davranmaya itmektedir.
İstanbul Boşanma avukatı aracılığıyla gerçekleşen işlemlerin sonuca hızlı bir şekilde varmak demek olduğunu unutmayın. Eğer çekişmeli boşanma yaşanıyorsa, kişi haklarını bilmesi adına İstanbul boşanma avukatı danışmanlığına ihtiyaç duyar. Anlaşmalı boşanmalarda ise, hakim söz konusu anlaşma protokolünde yer alan hakların iki tarafça kabul edilip, edilmediğini sorar ve anlaşmada yer alan imzaların çiftlere ait olup, olmadığını yöneltir. Alınan cevap karşısında hakim hızlı bir şekilde boşanma kararını verir. Ancak çekişmeli boşanmalarda durum anlaşmalıda olduğu gibi hızlı değildir. Kişilerden birinin evliliği bitirmek istemesi veya feri hususlarda ki çatışma, ince hukuk bilgilerinin olmasını gerekli kılmakta.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top