Son Dakika
Boşanma Davasında Evden Uzaklaştırma Kararı

Boşanma Davasında Evden Uzaklaştırma Kararı

Boşanma Davasında Evden Uzaklaştırma Kararı
1 vote, 4.00 avg. rating (81% score)

Darp, şiddet ve şantaja maruz kalan eşlerden birisi, uzman boşanma avukatı aracılığıyla boşanma davası müracaatında bulunabilmektedir. Eşlerden birinin şiddette maruz kalması durumunda 4320 sayılı kanun haklarından yararlanmak suretiyle, kusurlu kişinin evden boşanma davası süresince uzaklaştırılması sağlanabilmektedir. Boşanma Davasında evden uzaklaştırma uygulamasının olması için bunu boşanma davasından önce ve davanın görüldüğü esnada hakimin zabıtlara geçmesiyle gerçekleştirebilirsiniz.

4320 sayılı kanun sayesinde mağduriyetiniz giderilmiş olacaktır. Şiddete neden olan kişi evden uzaklaştırılarak, sizin çalışma yerinize ve evinizin çevresine gelmesi engellenir. Mahkeme tarafından alınan tedbirler sadece bunlarla sınırlı değildir. Aynı zamanda mahkeme bir daha şiddete ve korkuya mahal verecek davranış içerisine girmemesi, evde bulunan eşyalara zarar vermemesi, telefon veya diğer iletişim araçlarıyla rahatsızlık vermemesi, silahlıysa polise tesliminin yapılması, madde bağımlısıysa, madde kullanımını azaltması gibi tedbirleri almaktadır.

Boşanma Davasında evden uzaklaştırma alan şiddet sahibinin kararlara uymaması halinde, mahkeme tarafından  3 ila 6 ay arasında  hapis cezasının uygulanması söz konusu olmaktadır. Şiddet yalısının evden uzaklaşması halinde geride kalanların bakımını üstlenen kişi olması durumunda hakim, geride kalanların sıkıntı çekmemesi adına tedbir nafakasına hüküm verebilmektedir. Boşanma Davasında evden uzaklaştırma hali, şiddet gören kişinin tedbir nafakası almasına mani değildir. Mahkeme tarafından koruma kararı verildikten sonra şiddet sahibine imzalatılan tebligattan sonra uzaklaştırma yükümleri geçerli olmaktadır.

Şiddet gören kişi, boşanma davası sırasında koruma talep edebileceği gibi, muhitinde yer alan karakollara sözlü beyanatta bulunmasıyla da koruma talebinde bulunabilir. Polisler gerekirse, savcılığa başvurmaksızın koruma tedbirinde bulunabilmektedirler. Kişi, aile mahkemesine başvurmak suretiyle de koruma talebinde bulunabilmektedir. Şiddete maruz kalan kişinin yakınları veya koşuları da, şiddete maruz kalan hakkında aile mahkemelerine veya karakola koruma talebinde bulunabilmektedir. Hakimler boşanma davası sürecinde eşlerin durumunu gözeterek Boşanma Davasında evden uzaklaştırma kararı da verebilmektedir.

Şiddete maruz kalan kadın, elini yüzünü dahi yıkamadan en yakın karakola gitmesi halinde, hastaneye sevkini talep ederek, darp raporu almalıdır. Kendisine koruma talep edileceği kadın, aile mahkemesine başvurarak, boşanma talebinde bulunmalıdır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu, darbı özel bir boşanma sebebi olarak saymaktadır. Evliliğinin kişinin şiddete maruz kalmasıyla temelden sarsılması ve kişinin hayatı tehlikeye maruz kalması, aile birliğinin tesis edilmesinde yaşanacak zorluklar, evliliğin sonlandırılmasını sağlamaktadır. Evlilik müessesesinin  gaye ve amaçlarının darpla yara alması, evlilikten sağlanacak faydanın zarara munkalip olması, toplumun yapı taşı olan ailenin dağılmasını, kaliteli yaşama hakkının daha önemli olması nedeniyle meşru kılmaktadır.

Soru Sormak İçin Hemen Tıklayın!!

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top