Son Dakika
Boşanma Davasında Ayrılık Kararı

Boşanma Davasında Ayrılık Kararı

Boşanma Davasında Ayrılık Kararı
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Aile kurmanın belli şartları vardır. Bu şartlar evlenecek olan tarafların birbirlerine onay vermesiyle ortaya çıkar. Eşler artık hayatlarını beraber geçirecekleri, aile saadetini umarlar. Bu doğrultuda meydana gelen akit, kanunlarca da tasdik edilir ve koruma altına alınır. Ailenin koruma altına alınması ve aile kurmayı özendirici tedbirlerin devletçe alınmasının sebebi, ailenin cemiyetin temel yapı taşı olmasıdır. Ancak aile saadetini tesis edemeyen eşler, hayatı ayrı bir şekilde daha mutlu yaşayacaklarını düşündüklerinde boşanma kaçınılmaz olarak karşımıza çıkmaktadır. Hukuk, hayatın bir realitesi olan boşanmayı da belli esaslara bağlayarak, hem bu hakkın kullanılmasına müsaade etmiş hem de cemiyetin temel yapı taşı olan ailenin dağılmasını kontrol altına almıştır. Böylece eşler, kanunların müsaade etmediği bir nedenden dolayı boşanma davası açamamaktadırlar.

Boşanma davası açılması için 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda özel ve genel sebeplere dayalı kriterler mevcuttur. Bu maddelerin belirlediği boşanma sebepleri arasında özel neden olarak, eşlerden birinin akıl sağlığının bozulması, tehdit, darp, haysiyetsiz yaşam, zina gibi sebepler sayılmaktadır. Boşanma davası açmak isteyen eş, boşanma sebebi olarak kanunlar içerisinde geçen nedenlerden birini gösterdiğinde, hakim boşanma kararı verebilmektedir. Genel boşanma hükümleri arasında bulunan evlilik birliğinin temelden sarsılması dayandırılan boşanma davaları, Yargıtay mahkemesince verilen kararlara göre olumlu veya olumsuz sonuçlanmaktadır. Bu maddeye dayanılarak açılan davalarda, hakimin takdir yetkisinin fazla olması, davanın olumsuz neticelenmesini sağlamaktadır. Eğer eşler arasında gerçekten evliliği temelden sarsıcı bir durum yoksa, boşanma gerçekleşmez.

Hakim boşanma davasında ayrılık kararı verebilmektedir. Söz konusu boşanma delillerinin boşanmaya sebep oluşturabilecek bir yeterliliğe sahip olmaması, hakimin ayrılığa hükmetmesine neden olmaktadır. Bu ayrılık kararı 1 yıldan az, 3 yıldan fazla olmamaktadır. Bu süre zarfında eşler, yeniden aile olmak için bir araya gelmeyi denerler. Eğer aile yeniden bir araya gelmişse, ayrılık kararı kendiliğinden düşer. Ancak hakimin belirlediği süre zarfı içerisinde tarafların bir araya gelerek aile kuramamaları durumunda, boşanma davası hakkı iki taraf için geçerli olmaktadır.

Hakimin ayrılığa hükmetmesi 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda düzenlenen bir karardır. 170. Maddesi gereği hakim, boşanma davası açıldığında ayrılığa hüküm verebilir. Ancak ayrılık davası açıldığında boşanmaya hüküm edemez şeklinde düzenleme söz konusudur. Kişilerin verilen ayrılık süresi içerisinde bir araya gelmeleri, aile kurmaları umulur. Ancak dediğimiz gibi bu süre zarfı içerisinde aile birlikteliğinin sağlanamaması, boşanma davasının görülmesini sağlayacaktır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top