Son Dakika
Boşanma davasında Aldatmanın İspatı

Boşanma davasında Aldatmanın İspatı

Boşanma davasında Aldatmanın İspatı
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Aldatma (zina) nedeniyle boşanma davası açacak kişiler açısından öne sürülecek olan aldatma iddiasının ispatı önem taşımaktadır. Boşanma davasında aldatmanın ispatı açısından bir çok argüman ve tanık kullanılabilmektedir.

Boşanma davasında aldatmanın ispatını sağlayacak olan öğelerden birisi olan tanık göstermekdir. Tanık gösterme işlemlerinde tanığın aldatmaya ilişkin duruma birebir tanıklık etmiş olması gerekir. Üçüncü kişilerden duyma nedeniyle tanıklık boşanma davasında aldatmanın ispatı açısından geçerli olmayacaktır.

Boşanma davasında aldatmanın ispatı nedeniyle kullanılabilecek farklı argümanlar da vardır. Örnek vermek gerekirse facebook paylaşımları, internet yazışmaları, kredi kartı harcamaları, otel kayıtları, whatsapp konuşmaları… gibi pek çok unsur boşanma davasında aldatmanın ispatı açısından mahkemeye delil olarak sunulabilmektedir.

Boşanma davası açacak kişilerin öne sürdükleri boşanma nedenini ispat etmeleri gerekir, öne sürülen boşanma nedeninin ispat edilememesi durumunda boşanma davası reddedilir. Bu nedenle aldatma nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin sıkı bir savunma yaparak hakim kanaati kazanmaları gerekir.

Aldatma sonucu boşanma davası nasıl açılır diyen kişilerin bu süreçte aldatma olayını ispat etmeleri şarttır. Boşanma davası açılırken öne sürülen gerekçenin ispat edilememesi durumunda boşanma davasının reddi durumu söz konusu olabilmektedir. O sebeple aldatma nedeniyle boşanma davası açacak kişilerin boşanma davasında aldatmanın ispatı ile ilgili olarak hakim kanaati oluşturması esas unsurdur.

Boşanma davasında aldatmanın ispatının yapılamayacağı durumlar da olabilmektedir. Fakat burada da öne sürülen gerekçenin evlilik birliğinin temelden sarsılması olması durumunda aldatma şüphesi doğuran hallerde güven sarsıcı davranışlar boşanma nedeni olarak sayılmaktadır. Ve burada birebir aldatmanın ispatına gerek duyulmaya bilmektedir.

Aldatma yüzünden boşanma davası açacak kişilere bu süreçte hukuki hizmet almaları önerilmektedir. Konusunda uzman bir boşanma avukatı tarafından alınacak olan destek, bireylere boşanmanın istenilen şekilde sonuçlanmasını sağlamanın yanı sıra boşanma sonrası yaşanabilecek hak kayıplarının önüne geçilmesi adına da fayda sağlamaktadır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top