Son Dakika
Boşanma Davası Uzun Sürer mi?

Boşanma Davası Uzun Sürer mi?

Boşanma Davası Uzun Sürer mi?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Eşlerin evlilik birliğini bitirmek istemeleri durumunda yasal olarak boşanma davası açmaları gerekmektedir. Boşanma davası hangi tür boşanma davası olduğuna göre farklı sürelerde neticelenebilmektedir. Boşanma davası uzun sürer mi sorusunun cevabı, boşanma davasının açılacağı mahkemenin yoğunluğu, boşanma davası için boşanma avukatı tutulması ve boşanmanın çekişmeli boşanma mı yoksa anlaşmalı boşanma mı olduğu ile ilişkilidir.

Eşler eğer ortak yaşam kurmanın imkansız olduğuna kanaat getirmiş ve boşanmanın en kısa süre içerisinde gerçekleşmesini istiyorlar ise anlaşmalı boşanma gerçekleştirebilirler. Anlaşmalı boşanma gerçekleştirmek isteyen kişilerin anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirmeleri gerekmektedir.

Peki Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?

1-      Eşler en az 1 yıl süre zarfında evli olmak durumundadır. Daha kısa süreli evliliklerde anlaşmalı boşanma yoluna gidilememektedir.

2-      Eşlerin anlaşmalı boşanma gerçekleştirmeleri için anlaşmalı boşanma protokolü imzalamaları gerekmektedir. (anlaşmalı boşanma protokolü nedir? )

3-      Anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde beyan edilen konuların hakim tarafından teyit edilebilmesi için eşlerin boşanma davası esnasında mahkeme salonunda olması gerekmektedir.

 

Bu üç durumun oluşması durumunda eşler anlaşmalı boşanma davası açarak en kısa süre içerisinde boşanma işlemi gerçekleştirebilirler.

Eşlerin boşanma ile ilgili konular üzerinde uzlaşma sağlayamaması durumunda ise açacakları boşanma davası türü çekişmeli boşanma davası olacaktır. Çekişmeli boşanma davası açacak kişilerin eşleri ile nafaka, velayet, mal paylaşımı ve tazminat konularında uzlaşma içerisinde olmamaktadırlar. Bu durumda hakimin kanaati neticesinde bu konular çözülmektedir. Boşanma davası uzun sürer mi diye soran kişiler açısından çekişmeli boşanma, anlaşmalı boşanma ile kıyaslandığında daha uzun sürmektedir. Anlaşmalı boşanma davası uzman boşanma avukatı tutulması durumunda genellikle tek celsede neticelenirken çekişmeli boşanma davası yıllarca sürebilmektedir.

Evlilik birliğini sürdürmek istemeyerek boşanma davası açacak olan eşler, ister anlaşmalı boşanma olsun isterse de çekişmeli boşanma davası olsun boşanma avukatı tutarak boşanma davası süresinin en kısa sürede gerçekleşmesi için hukuki destek alabilirler. Boşanma avukatı tutulması durumunda eşler bir yandan en kısa sürede boşanma gerçekleştirirken diğer yandan da boşanmadan doğabilecek hak kayıplarının önüne geçebilirler. Boşanma avukatı müvekkillerinin haklarını boşanma sürecinde profesyonel olarak savunmakla yükümlüdür. Bu nedenle iyi araştırma yapılarak uzman bir boşanma avukatı tarafından destek alınması eşlere mutlak fayda sağlayacaktır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top