Son Dakika
Boşanma Davası Sürerken Aynı Evde Yaşamak

Boşanma Davası Sürerken Aynı Evde Yaşamak

Boşanma Davası Sürerken Aynı Evde Yaşamak
3 votes, 4.00 avg. rating (80% score)

4721 sayılı Medeni Kanun, boşanmanın nedenlerini özel ve genel olarak saymıştır. Özel sebepler arasında yer alan zina, şiddet, haysiyetsiz yaşam, şantaj gibi hususlar, boşanmayı gerektiren sebepler olarak belirmiştir. Aynı şekilde evlilik birliğini temelden sarsıcı olduğu tespit edilen her sebep, boşanmayı gerektiren bir husus olarak belirmiştir. Genel bir neden olan evlilik birliğinin temelden sarsılması, hakimin boşanma sebebini iyi tahlil etmesi sonucu gerekli olup, olmadığına karar vermesiyle söz konusu olabilir. Yani hakim iddia edilen bir durumun evlilik birliğini temelden sarsıcı bir sebep olarak görmeyebilir. Yargıtay kararlarında evlilik birliğini temelden sarsıcı sebepler tart edilmiştir.

Yukarıdaki bilgilerden de anlaşılacağı üzere, kişinin boşanabilmesi için gerekli olan sebebin, aile olmayı gerçekten engelleyici bir güce sahip olması gerekir. Kanunda yer alan özel sebeplerden zina veya şiddet uygulama halleri, açık olarak aile olmayı engelleyici birer sebep olarak görülmüştür. Tüm bunlar ışığında İstanbul boşanma davası süreci içerisinde kişilerin beraber yaşamaları, boşanma nedenleriyle alakalı bir durum olmaktadır. İstanbul Boşanma davası şiddete maruz kalan kişi tarafından açıldıysa eğer, mağdur olan eş, koruma talebinde bulunabileceği gibi aynı zamanda darp eden eşinin konuttan ayrılmasını da isteyebilmektedir.

İstanbul Boşanma davası sırasında Yargıtay kararlarında yer alan bilgiye göre, eşlerin birbirlerine olan sadakati devam etmektedir. Bu görüş esas alındığında kusurlu olan eşin işlediği yanlış, evde kalmasını engelleyici bir neden olmalıdır. Eğer ortada eşlerin güvenliğini tehlikeye atacak bir durum söz konusu değilse, kanunen eşlerin aynı konutta yaşamalarına engel yoktur. Ancak kişi, 6284 sayılı aileyi ve kadına şiddeti önleyici yasaya dahil olacak bir suç işlemiş ve cinsel, psikolojik, fiziksel bir takım şiddete eşini maruz bırakmışsa, hakim tarafından konuta yaklaşması yasaklanmaktadır.

İstanbul boşanma avukatı aracılığıyla gerçekleşen boşanmalar eşlerin haklarını bilmeleri açısından önemlidir. Eğer kişi, şiddete maruz kaldıysa, eşinin konuttan ayrılmasını talep edebilmektedir. Bu gibi haklarının ne olduğu hususunda İstanbul boşanma avukatı danışmanlık vazifesini yapmaktadır. Şiddet görmüş eş, darp nedeniyle eşine boşanma davası açmadan önce, hakları hususunda İstanbul boşanma avukatı danışmanlığına başvurmalıdır.İstanbul  boşanma avukatı, şiddet görmüş eşe elinde bulunan darp raporu aracılığıyla savcılıktan korunma talebinde bulunabileceği gibi, Aile mahkemesine başvurmak suretiyle eşinin konuttan uzaklaştırılmasını da isteyecektir. Aynı zamanda kişilerin evlilik birlikteliğinin temelden sarsılması durumu yaşandığından, boşanma davası işlemleri başlatılacaktır.

 

Hakkında admin

2 yorum

  1. Boşanma davasini actiktsn sonra anne baba yanina değilde bir arkadssin yaninda yasamask ne derece doğru olur

    • İyi Günler, boşanma davası açıldıktan sonra kendi evinizde ya da ailenizin evinde kalmanız yönünde bir kural yoktur, arkadaşınızın evinde de kalabilirsiniz fakat karşı cinsten bir arkadaşınız olması durumunda sıkıntı yaşayabilirsiniz. Boşanma davası sürerken eşlerin birbirine olan sadakat yükümlülüğü de devam etmektedir ve bu durum mahkemede aleyhinize kullanılabilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top