Son Dakika
Boşanma Davası Sürerken Aldatma (zina)

Boşanma Davası Sürerken Aldatma (zina)

Boşanma Davası Sürerken Aldatma (zina)
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Yasal olarak evlilik birliğini sonlandırma amacıyla boşanma davası açan eşlerin davası boşanma ile neticelenmediği sürece eşlerin birbirine sadakat yükümlülüğü bulunmaktadır.  Bu yüzden boşanma davası sürerken aldatma eylemine giren eş kusurlu olmaktadır. Boşanma davası açılması veya açılmış bir boşanma davasının devam etmesi sürecinde eşler yasal olarak hala evlidirler ve evlilikten doğan yükümlülükleri devam etmektedir.  Sadakat yükümlülüğü de evlilik birliği içerisinde eşlerin yükümlülükleri arasındadır. Bu nedenle boşanma davası sürerken aldatma (zina) eyleminde bulunan eş evlilik birliğinin getirdiği yükümlülükleri yerine getirmemesi nedeniyle kusurlu olmaktadır.

Boşanma davaları usul ve şekil yönünden farklılık göstermektedir. İster anlaşmalı boşanma olsun isterse de çekişmeli boşanma olsun eşlerin boşanma davası karara bağlanmadan hala evlilikleri yasal olarak devam etmektedir. Bu nedenle boşanma davası sürerken aldatma eylemi eşleri bu bağlamda kusurlu yapmaktadır. Anlaşmalı boşanma davası süre olarak çekişmeli boşanma davasına nazaran daha kısa sürede neticelenmektedir. Çekişmeli boşanma davasının uzun sürmesi eşlerin evlilik birliğinden doğan yükümlülüklerinin ortadan kalkması anlamını taşımamaktadır. Yasal evlilik birliği  ortadan kalkmadığı sürece yani boşanma davası karara bağlanmadığı sürece evlilik birliğinden doğan yükümlülükler iki eş içinde geçerliliğini sürdürmektedir.

Boşanma davası sürerken aldatma (zina) eyleminde bulunan eş kusurlu duruma düşmektedir. Bu durum dava sürecinde nafaka miktarı, maddi boşanma tazminatı, manevi boşanma tazminatı, varsa çocukların velayetini doğrudan etkileyebilmektedir. Eşlerden birisi boşanma davası sürerken aldatma (zina) eylemini delil olarak göstererek boşanma davası içerisinde değerlendirilen tazminat, velayet, nafaka gibi durumların değişmesine olanak sağlayabilmektedir.

Boşanma davası karmaşık bir süreci tanımlamaktadır. Bu süreç içerisinde eşlerin boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları onlara olası bir hak kaybı yaşamamaları yönünde avantaj sağlayacaktır. Boşanma avukatı bireylerin en kısa süre içerisinde boşanma gerçekleştirmelerinin yanı sıra boşanmadan doğacak haklarının da en uygun şekilde savunulması yönünde hizmet vermektedir. Boşanma avukatı tutacak kişiler bu durumdan mutlak fayda sağlayacaklardır. Boşanma davası sürecinde boşanma avukatı tutmak isteyen bireyler haklarının en uygun şekilde savunulması adına tutacakları boşanma avukatı ile ilgili olarak derin bir araştırma yaparak kendileri için en iyi boşanma avukatı için vekalet verebilirler

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top