Son Dakika
Boşanma Davası Reddedilirse Tekrar Boşanma Davası Açılabilir

Boşanma Davası Reddedilirse Tekrar Boşanma Davası Açılabilir

Boşanma Davası Reddedilirse Tekrar Boşanma Davası Açılabilir
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma kavramı eşlerin evliliklerini daha fazla sürdürmek istememeleri nedeniyle yasal olarak ayrılmaları anlamına gelmektedir. 4721 sayılı Türk Medeni Kanuna göre eşlerin boşanma işlemi gerçekleştirebilmeleri ancak haklı bir boşanma sebebi öne sürmeleri durumunda mümkündür.  Eşlerin öne sürecekleri boşanma sebepleri hakim tarafından kimi zaman reddedilmektedir. Boşanma davasının reddi durumunda bireyler 3 yıl boyunca aynı boşanma sebebiyle dava açamamaktadırlar. Boşanma davası reddedilirse tekrar boşanma davası açılabilir ancak bireylerin farklı bir boşanma sebebi öne sürülebilir.

Bireylerin her zaman boşanma davası açma hakları bulunmaktadır. Bu durumun istisnası reddedilen boşanma davası için ayını sebeple boşanma davası açılabilmesi adına 3 yıl bekleme süresi olmaktadır. Fakat bireylerin farklı bir durumdan kaynaklanan boşanma istekleri ile boşanma davası açmaları yönünde bir engel bulunmamaktadır.  Bu durumda boşanma davası reddedilirse tekrar boşanma davası açılabilir.

Daha önce boşanma davası açmış fakat boşanma davası hakim kararı ile reddedilmiş bireyler aynı boşanma sebebini öne sürerek tekrar boşanma davası açmak istemeleri durumunda Medeni Kanuna göre 3 yıl beklemeleri gerekir. Örneğin eşinin kendisine kötü davranışta bulunduğunu öne sürerek boşanma davası açmış bir kişinin, hakim tarafından boşanma isteğinin reddi durumunda aynı sebeple kişi 3 yıl içerisinde tekrar eşinin kendisine kötü davrandığını öne sürerek boşanma davası açamamaktadır. Fakat birey boşanmak istemesi ve farklı bir boşanma sebebine sahip olması durumunda boşanma davası açabilmektedir. Yine aynı örnekten yola çıkarsak daha önce eşinin kendisine kötü davrandığını öne süren ve boşanma davası reddedilen kişi,  eşinin kendisini aldattığını boşanma sebebi olarak göstererek tekrar boşanma davası açabilmektedir. Bu durum için 3 yıl beklemesine gerek yoktur.

Boşanma davası reddedilmiş kişiler tekrar boşanma davası açmak istemeleri durumunda kendilerini en uygun şekilde savunması adına boşanma avukatı tutmaları önerilmektedir. Boşanma avukatı ,daha önce açtığı boşanma davasının reddi nedeniyle tekrar boşanma davası açmak isteyen kişilerin yine aynı netice ile karşılaşmamaları ve her hangi bir hak kaybına uğramamaları adına müvekkillerine hukuki hizmet vermektedirler. Boşanma davası için boşanma avukatı tutmak bireylere hem en kısa süre içerisinde boşanmanın gerçekleşmesi adına hem de boşanmadan doğacak olan haklarının korunması adına mutlak fayda sağlayacaktır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top