Son Dakika
Boşanma Davası Nerede Açılır

Boşanma Davası Nerede Açılır

Boşanma Davası Nerede Açılır
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Boşanma evlilik birliğini eşlerden birisinin veya ikisinin birden istememesi ve yasal olarak ayrılmaları anlamına gelmektedir. Yasal olarak ayrılığın gerçekleşmesi için eşlerin boşanma davası açmaları zorunludur. Boşanma davası açmadan kanuni olarak boşanma söz konusu olmamaktadır. Boşanma davası açacak kişilerin merak ettikleri konulardan birisi de boşanma davası nerede açılır konusudur. Bireyler doğal olarak boşanma konusunda tecrübesiz ve bu konuda hukuki bilgileri kısıtlı olabilmektedir. Bu durumdan ötürü boşanma davası nerede açılır sorusunun yanıtını kestirememektedirler.

Boşanma davası açacak kişiler açısından yetkili mahkeme eşlerin son 6 ay içerisinde ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemeleridir. Boşanma istemiyle boşanma davası açacak kişi ancak oturdukları yerdeki Aile Mahkemelerine açabilir. İstenilen yerde boşanma davası açılması mümkün olmamaktadır.

İstediğim yerde boşanma davası açabilir miyim? Şeklinde soran bir kişi açısından bu mümkün olmamaktadır. Boşanma davası açarken yetkili mahkemenin doğru şekilde saptanması önemlidir. Yetkili olmayan mahkemeye boşanma davası açılması boşanma sürecini daha da uzatacaktır.

Tahmin edilebileceği üzere boşanma süreci zorlu bir süreçtir. Bu süreçte hem eşler maddi ve manevi olarak yıpranırken hem de çocuklar psikolojik olarak bu süreçten etkilenmektedir. Bu nedenle eşler boşanma istemiyle boşanma davası açacaklarında boşanmanın en kısa süre içerisinde gerçekleşmesini istemektedirler. Boşanma davasının en kısa sürede neticelenmesini etkileyen belirli faktörler vardır. Bular; davanın açılacağı Aile Mahkemesinin iş yoğunluğunun fazla olması, eşlerin boşanma ile ilgili her konuda anlaşmaya varması, boşanma sürecinde hukuki destek almak, haklı boşanma gerekçelerine sahip olmak.. şeklinde sıralanabilir.

Boşanma davasının açılacağı Aile Mahkemesinin iş yoğunluğu boşanmak isteyen kişiler açısından dava gününün daha erkene alınması açısından önemlidir. Eşlerin boşanma konularında uzlaşma içerisinde olup olmamaları da görülecek olan boşanma davasının anlaşmalı boşanma mı yoksa çekişmeli boşanmamı olduğunu belirleyecektir. Anlaşmalı boşanma çekişmeli boşanmaya nazaran daha kısa sürmektedir. Boşanma sürecinde hukuki destek almak, yani boşanma avukatı tutmak tüm bu boşanma sürecinin en kısa süre içerisinde neticelenmesini sağlayacak esas faktördür. Boşanma davası nerede açılır diye soran kişilerin boşanma avukatı tutmaları durumunda, boşanma avukatı tüm süreci onlar adına yönetecek ve en kısa sürede boşanmanın gerçekleşmesini sağlayabilecektir. Boşanma davası içerisinde boşanma avukatı tutulması dava süresine olumlu katkı yaptığı gibi boşanma neticesinde doğabilecek hak kayıplarının da önüne geçebilecektir. (nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat)

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top