Son Dakika
Boşanma Davası Neden Uzar?

Boşanma Davası Neden Uzar?

Boşanma Davası Neden Uzar?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma davası neden uzar sorusundan önce boşanmanın ne olduğu ve boşanma davası türlerini anlatmak daha doğru olacaktır. Çünkü boşanma davasının türü boşanma davasının süresini de etkilemektedir. Yasal olarak evlilik birliğinin sonlandırılması işlemi boşanma olarak adlandırılmaktadır. Boşanma işlemi gerçekleştirmek isteyen eşlerin yerleşim yerlerinde (ikamet adresi) bulunan Aile Mahkemelerine boşanma davası başvurusunda bulunmaları gerekmektedir.

 

Boşanma davası şekil ve usul yönünden çekişmeli boşanma veya anlaşmalı boşanma olarak görülebilmektedir. Anlaşmalı boşanma davası çekişmeli boşanma davası ile karşılaştırıldığında daha uzun zaman alabilmektedir. Bunun dışında davanın açılması aşamasında da yapılan hatalar da boşanma davası neden uzar sorusunun cevaplarından birisidir. Yani davanın açılma aşamasında dava dilekçesinde yapılacak olan en ufak hata bile boşanma davasının uzamasına yol açabilmektedir.

Boşanma davası neden uzar diyen bireyler açısından boşanma davası için  delil olarak gösterilip celbi istenilen evrakların geç gelmesi veya gelmemesi boşanma davası süresini uzatmaktadır. Boşanma davası neden uzar sorusunun bir diğer cevabı ise boşanma davası taraflarından herhangi birisinin kötü niyetli oluşu ve davanın neticelenmesini geciktirmek veya neticelenmesini engellemek istemesi boşanma davası süresini etkilemektedir.

Boşanma davası neden uzar sorusuna pek çok cevap verilebilmektedir. Eşlerden birisinin boşanma davası görülmesi esnasında mahkeme salonunda bulunmaması durumunda da hakim boşanma davasının ertelenmesine karar vermektedir.

Boşanma davası neden uzar sorunun temel cevabı aslında ihmalkar davranışlardan ve gerekli hukuki desteğin alınamamasından kaynaklanmaktadır. Boşanma süreci genel anlamda zor bir süreçtir ve eşler bir yandan psikolojik olarak yıpranırken diğer yandan maddi olarak da yıpranabilmektedir. Bu nedenle boşanma davası açacak eşlerin hukuki destek almaları sürecin en kısa sürede neticelenmesini sağlamaktadır. Boşanma davası neden uzar dememek uzman boşanma avukatı tutulması önerilmektedir. Boşanma avukatı eşlere zorlu boşanma sürecinde hukuki hizmet vermektedir. Boşanma avukatı tutacak olan kişiler olası bir hak kaybı yaşamamak adına doğru adımı atmış olacaklardır. Boşanma davası neden uzar diye bireyler genellikle boşanma avukatı tarafından hukuki destek almamış kişilerdir. Bu durumda gerek dava açılması aşamasında gerekse de dava sürerken yapılacak yanlış veya eksiklikler boşanma davası neden uzar sorunu yanıtlamaktadır.

Hakkında admin

Bir yorum

 1. Merhaba, ben yurtdisinda yasiyorum yeni tanismis oldugum bir bey’in evli (10 yasinda bir oglu var, Turkiyede yasiyor) ama bosanma suresinde oldugunu ogrendim. Beyefendi’nin dedigine gore esi ilk basta bosanmaya karsiymis ama sonradan vekaletini vermis.
  Ilk durusma 17 eylul 2014’te idi, iki tarafinda onayina ragmen hakim bey itiraz etmis ve 12/12/2014’e ertelemis.
  Beyefendi, durusmanin 12 aralikta 90% sonlanacagindan cok emin, avukatininda soyledigine gore ..
  Sizce bu ne kadar dogru olabilir, taraflarin onay verdigi takdirde, ve taraflarin biri surpriz bir sekilde bosanmak istemedigini ifade etmedigi surece, ikinci durusmada son bulur mu?
  Her ulkenin kanun sistemi farkli oldugu için, Turkiyeninki hakkinda cok fazla bilgim yok, bilgilendirirseniz sevinirim.
  Iyi gunler dilerim ..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top