Son Dakika
Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?
Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Eşlerin hayatlarını beraber sürdürmeleri devam edilemez bir duruma geldiğinde, son yapılacak olanın boşanma eylemi olduğu akla gelmektedir. Hayatları birleştirirken beraber mutlu ve mesut olmaya diye evet denilen süreç, mutlu ve huzurlu yaşamak için boşanmaya evet denilen bir duruma gelebilir. Hayatın değişken sürprizleri bizlere sunduğu dünyada, mutluluk sebepleri için denilen evetlerle, ayrılık sebebi için denilen evetler, kendimizi mutlu kılmak için alınan kararlardır. Ama sonuçlarında üçüncü kimselerin hayatlarının ne kadar mutlu edilebileceği müphemdir. Eğer karar alınmışsa boşanma süreci kısa zamanda ayrılıkla neticelenmektedir. Bunun için ayrılmayı isteyen kimsenin ikamet ettiği yerdeki mahkemeye dava açması yeterli olacaktır.

Boşanma Davası Ne Kadar Sürer?

Boşanma davası süresi eşlerin durumları dikkate alınarak hemen boşanma kararının verilmesiyle sonlandırılmaz. Ailevi birlikteliğin yeniden kazanılması adına hakim, taraflardan ayrı kalmayı ve bu süreç içerisinde yeniden düşünmelerini, aralarındaki problemlerin hallini isteyebilir. Bu sürecin taraflar üzerindeki psikolojik durumu, evliliğin yeniden rayına sokulması için kullanılmaktadır. Kadın ve erkeğin biraz ayrı durmaları, gerilerinde bıraktıkları beraberlik vakitlerinin özlemini ve tek bir hayatın devam edilmesiyle, evlilikle sürdürülen hayatın devam edilmesi arasındaki farkı yansıtmaktadır. Bu durumda çocukları varsa şayet, onun durumlarının düşünülmesini sağlamaktadır. Ancak bu durumunda yaşanmasını istemeyen taraflar, boşanmanın gerçekleşmesini hakimler isteyebilirler. Boşanma süresi hakimin bazı tedbir kararlarının alınmasıyla uzayabilir. Varsa çocukların durumlarının tayini, malların yönetimi, nafaka durumu gibi kararların alınması, durumun süresi bunların belirlenmesinde yaşanan durumlara göre değişebilir.

Taraflar 6 ay oturdukları yerdeki yerel mahkemeye de, boşanma davası açma için başvurabilirler. Hakim boşanma davası açıldıktan sonra tedbir kararları alma işlemlerine başlar. Boşanma işlemi gerçekleştikten sonra bir yıl içerisinde yoksulluk nafakası veya manevi tazminat gibi işlemlerin talep edilmesi halinde işleme alınmasını sağlar. Boşanan eşler artık birbirleri hakkında hakları söz konusu değildir. Eğer kadın tarafından yoksulluk nafakası talep edildiyse, erkek tarafından bu hak yerine getirilmelidir. Bunun dışında birbirleri üzerinde mirasçı olma hakları sona ermiş olur. Ancak boşanma davası sırasında bu hak bazı şartlara göre devam edebilir. Eğer boşanma davası süreci tamamlanmadan taraflardan birinin vefat etmesi durumunda hayatta olan kimsenin boşanma süreci içerisinde temiz olduğu kanıtlanırsa, miras almaya hak kazanır. Ancak mirasçının diğer varisleri tarafından boşanacak olan kimsenin temiz olmadığı kanıtlanırsa, miras elde etme hakkını kaybetmiş olur.

Boşanma davası süresi yukarıda ki tedbirlerin hızlı bir şekilde alınması halinde, tarafların boşanma konusunda ki delillerinin sağlam olması halinde hızlı bir şekilde sonlandırılır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top