Son Dakika
Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur?
Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur?

Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur?

Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur?
5 votes, 2.20 avg. rating (50% score)

Boşanma davası açarak mevcut evliliğin sona erdirilmesi 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu içerisinde belirlenmiş şartların yerine getirilmesi ile mümkün olabilmektedir. Buna göre eşlerin ancak boşanma davası açmaları sonucu boşanmaları gerçekleşir. Boşanma davası nasıl açılır diye merak eden kişiler açısından boşanma davası açılabilmesi için öncelikle haklı boşanma nedenleri içerisinde bir veya daha fazla boşanma nedenine sahip olunması gerekir. Haklı boşanma sebeplerine sahip bireylerin boşanma işlemlerini yerien getirmeleri için boşanma davası belgelerini hazırlamaları gerekir. Bu noktada boşanma davası belgelerinin hazırlanması ile birlikte, boşanma davası nasıl açılır diyen kişiler boşanma istemiyle dava açabilirler.

 Boşanma Davası Nasıl Açılır Nereye Başvurulur

Boşanma davası için nereye başvurulur konusu da önemli bir detaydır. Bireylerin açacakları boşanma davasının sağlıklı bir şekilde sürdürülebilmesi için yetkili mahkemeyi doğru belirlemesi gerekir. Boşanma davası için nereye başvurulur diyen kişilerin bu süreçte davasyı açmaları gereken yetkili mahkeme Aile Mahkemeleridir. Hangi Aile Mahkemesine başvuru yapılacağı ise biraz daha karışık bir durum olabilir. Zira eşlerin birlikte ikamet ettikleri durumda ikamet adreslerinin bulunduğu yerdeki Aile Mahkemesine başvuru yapılırken, eşlerin son 6 ay içerisinde farklı adreslerde ikamet etmeleri durumunda boşanma davası için baçvuru yapılacak Aile Mahkemesi farklılık gösterecektir. Boşanma davası için nereye başvurulur diyen ve eşi ile farklı yerlerde ikamet eden kişilerin boşanma davası açmaları gereken görevli Aile Mahkemesi davacının bulunduğu yerdeki Aile Mahkemesidir. Yani boşanma davasını açacak olan kişi eşinin bulunduğu yerdeki Aile Mahkemesine boşanma istemiyle dava açabilir.

 Boşanma Davası Nasıl Açılır Nasıl Yürütülür?

Boşanma davası nasıl açılır, nereye başvurulur gibi konular bireyler açısından önemlidir. Fakat en az bunlar kadar önemli bir konu ise boşanma davasının nasıl yürütüleceğidir. Zira boşanma davasının hukuki altyapısının oturtulamaması açılacak boşanma davasının reddine neden olacaktır. O yüzden boşanma davası nasıl açılır, nereye başvurulur diyen bireylere bu süreçte boşanma avukatı tarafından destek almaları önerilir. Her ne kadar boşanma süreci içerisinde bireylerin boşanma avukatı tutmaları zorunlu olmasa da boşanma davası süreleri, boşanmayı getiren olayların ispatı, boşanmadan doğacak hakların korunması gibi önemli konularda boşanma avukatı müvekkillerine mutlak fayda sağlamaktadır. Boşanma davalarında hukuki nedenler öne sürülerek davanın açılması gerekir. Bu noktada Medeni Kanun hangi hallerde boşanma davası açılabileceğine hükmeder. Özel boşanma nedenleri ve genel boşanma nedenleri olarak bir çok tutum ve davranış boşanmayı getiren olaylar arasında sayılmaktadır. Hangi davranışların boşanmaya neden olduğunu “boşanma nedenleri” bölümümüzde inceleyebilirsiniz.

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Boşanma davası açacak olan kişilerin boşanma dilekçesi ile birlikte dava açmaları gerekir. Burada boşanma dilekçesi, hukuki anlamda kusursuz hazırlanmalıdır, bilinmelidir ki boşanma dilekçesi açılacak olan davanın iskeletini oluşturacak ve gerek dava süresi gerekse de davanın sonucu üzerinde etkili olacaktır. Boşanma davası nasıl açılır diye merak eden kişilerin bu noktada çocuğun velayeti, mal paylaşımının nasıl yapılacağı, tazminat ve nafaka talepleri gibi hususlarda hak kaybı ile karşılaşmamaları adına hukuki anlamda doğru hazırlanmış bir boşanma dilekçesi ile boşanma davasını yetkili Aile Mahkemesinde (aile Mahkemesinin bulunmadığı yerlerde ise Asliye Hukuk Mahkemesine) açmaları gerekir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top