Son Dakika
Boşanma Davası Dilekçesi Örneği
Boşanma Davası Dilekçesi Örneği

Boşanma Davası Dilekçesi Örneği

Boşanma Davası Dilekçesi Örneği
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Boşanma davasının başarılı bir şekilde sonuç vermesi adına, İstanbul boşanma avukatı danışmanlığına ihtiyaç vardır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda yer alan sebeplerin iyi bir şekilde tahlil edilerek boşanma davası dilekçesi içerisinde yer alması sağlanmalıdır. Bunun için yapılması gereken İstanbul boşanma avukatı aracılığına başvurmaktır. Evliliğinin temelden sarsılması, boşanma davasının başlatılabilmesi için yeterli sebeptir. Ancak kanunda yer alan nedenlerden birisine isnat etmeyen boşanma davaları, olumsuz neticelenmektedir. En ufak bir şüphe veya durum karşısında boşanma davası dilekçesi oluşturmak suretiyle mahkemelere başvurmak, ailenin korunmasına dair kanunlarca yasaklanmıştır.

Böyle bir sebepten ötürü dava açarak boşanamayan eşlere 3 yıl içerisinde boşanma davası açma hakkı verilmemiştir. Bunun yaşanmaması adına İstanbul boşanma avukatı aracılığıyla boşanma davası dilekçesi hazırlanmalıdır. Kanunlarda ön görüldüğü üzere boşanma davası dilekçesi içerisinde şunlar yer almalıdır:

Boşanma  Davası Dilekçesi Örneği

MADDE 119- (1) Dava Dilekçesinde Aşağıdaki Hususlar Bulunur:

A) Aile Mahkemesinin Adı

B) Davacı ile Davalının Adı, Soyadı ve Adresleri.

C) Davacının TC Kimlik Numarası.

Ç) Varsa Tarafların Kanuni Temsilcilerinin Ve Davacı Vekilinin Adı, Soyadı Ve Adresleri.

D) Davanın Konusu Ve Malvarlığı Haklarına İlişkin Davalarda, Dava Konusunun Değeri.

E) Davacının İddiasının Dayanağı Olan Bütün Vakıaların Sıra Numarası Altında Açık Özetleri.

F) İddia Edilen Her Bir Vakıanın Hangi Delillerle İspat Edileceği.

G) Dayanılan Hukuki Sebepler.

Ğ) Açık Bir Şekilde Talep Sonucu.

H) Davacının, Varsa Kanuni Temsilcisinin Veya Vekilinin İmzası.

Boşanma davası dilekçesi kanuna uygun bir şekilde hazırlanması adına boşanma avukatı nezdinde tamam edilmesi gerekmektedir. Hukuki deneyim ve tecrübe gerektiren dilekçenin örneklerini internetten almak kaydıyla hazırlamak ve aile mahkemesine sunmak son derece yanlış bir yoldur. Boşanma avukatı nezdinde hazırlanmayan dilekçeler eksik bir takım dokümanların olması nedeniyle kabul edilmeyebilir ve bu durum davanın gecikmesine, boşanmanın gecikmesine sebep olabilir.

Boşanma davam gecikmesin diyen kişilerin baştan işi sıkı tutmaları ve bu konulara hassasiyet göstermeleri gerekmektedir. Unutmayın ki anlaşmalı boşanma davası için gerekli olan dilekçeyle, çekişmeli boşanma davası için açılacak olan boşanmaların dilekçeleri farklıdır. Bu farkı deneyimli ve tecrübeleri olan İstanbul boşanma avukatı aracılığıyla sorun olmaktan çıkarabilirsiniz.

İnternet ortamında yer alan gerek anlaşmalı boşanmaya ait gerekse, çekişmeli boşanmaya ait olan dilekçeleri kopyala, yapıştır metoduyla doldurup, mahkemeye sunmak son derece yanlış ve hayırlı sonuçlar vermeyen bir durumdur. Kişilerin biran önce boşanması adına işi baştan sıkı tutarak, İstanbul boşanma avukatı ayarlamaları gerekmektedir.

 

 

Boşanma davası dilekçe örneği ile ilgili sıklıkla yapılan aramalar;

boşanma davası dilekçe örneği 2015

boşanma davası dilekçe örneği 2014

boşanma dilekçesi örneği

boşanma dilekçesi nasıl yazılır

boşanma dilekçesi nasıl hazırlanır

boşanma dilekçesi hazırlanırken nelere dikkat edilmelidir

boşanma dilekçesi örneği avukatsız

avukatsız boşanma dilekçesi örneği

Hakkında admin

7 yorum

 1. Kendi açtığım boşanma davam da dilekçeciye dava dilekçesi yazdırmıştım. Her şeyi yazmıştı. Ama hakim bu nasıl dava dilekçesi kızım dedi. Boşanma avukatına dava için verecek param yoktu. Keşke sadece danışmanlık alsaymışım veya boşanma davası dilekçesi yazdırsaymışım :(

  • bende boşanma davası açacağım danışmam tutmam yeterli mi acaba ?

   • Hatice Hanım iyi akşamlar, boşanma davalarında boşanma avukatı tutmak sizin olası hak kayıpları (nafaka, velayet, tazminat, mal paylaşımı… gibi) yaşamanıza engel olabilmektedir. Bu nedenle avukat tutmanızı öneririz. Dilerseniz iletişim sayfasından boşanma ile ilgili bilmek istediklerinizi uzman hukuk danışmanlarımıza sorabilirsiniz.

 2. kolay gelsin, nedwen yazıya boşanma dilekçesi örneği koymadınız, bir de boşanma dilekçesini avukatımız mı yazıyor?

  • İyi günler Remzi bey, her evlilik içerisinde kendi dinamiklerini barındırmaktadır. Bu nedenle her boşanmanın da kendi dinamikleri olması gerekir. Boşanma dilekçesi koyulmamasının nedeni budur. Kalıp halinde yazılmış bir boşanma dilekçesi yerine, kendi durumunuzun anlatıldığı ayrıntılı bir boşanma dilekçesi yazılması boşanma sürecinde size daha çok fayda sağlar.
   Boşanma dilekçesini bir hukukçunun yazması boşanma davasının seyri açısından önemlidir. Bu nedenle adliye etrafındaki arzuhalciler yerine uzman bir boşanma avukatı tarafından yardım almanız önerilir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top