Son Dakika
Boşanma Davası Çeşitleri

Boşanma Davası Çeşitleri

Boşanma Davası Çeşitleri
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Evlilik birliğinin yasal olarak bitirilmesi için mahkeme açılacak davaya boşanma davası, davanın neticelenmesi de boşanma olarak adlandırılmaktadır. Eşler boşanma işlemi gerçekleştirmek istemiyle ikamet ettikleri bölgede bulunan aile mahkemelerine dava açmaktadırlar. Boşanma davası usul ve şekil yönünden eşlerin uzlaşma içerisinde olması ve ya olmamasına göre değişmektedir.

Eşlerin boşanma ile ilgili her konuda anlaşmış olmaları durumunda açılacak boşanma davası türü anlaşmalı boşanma olarak adlandırılmaktadır. Eşlerin anlaşmalı boşanma davası açabilmeleri için boşanma ile ilgili her konuda anlaşmalı yetmemektedir. Anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirmeleri durumunda eşler anlaşmalı boşanma davası açabilmektedir. Anlaşmalı boşanma davası şartlarına göre eşlerin en az 1 yıl süreyle evli olmaları gerekmektedir. Daha kısa süre zarfında evli kalmış eşler anlaşmalı boşanma davası açamamaktadır. Anlaşmalı boşanma şartları ile ilgili olarak eşlerin anlaşma içerisinde olduklarını beyan eden bir anlaşmalı boşanma protokolü imzalamaları gerekmektedir. Eşlerin anlaşmalı boşanma protokolünü uzman boşanma avukatı aracılığı ile hazırlamaları durumunda tek celsede boşanma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Anlaşmalı boşanma davası şartlarından bir başkası ise bir de eşlerin dava esnasında mahkeme salonunda hazır  olmaları gerekmektedir. Eşlerin mahkeme esnasında salonda bulunmalarının nedeni hakimin eşlere imzaladıkları anlaşmalı boşanma protokolü içerisindeki beyanlarını tekrar iletmelerini istemesinden kaynaklanmaktadır. Dava esnasında eşlerden ikisinin veya bir tanesinin mahkeme salonunda olmaması durumunda anlaşmalı boşanma davası çekişmeli boşanma davasına dönüşebilmektedir.

Çekişmeli boşanma davası eşlerin boşanma ile ilgili olarak tamamen uzlaşma içerisinde olmamasından kaynaklanan boşanma davası türüdür.  Çekişmeli boşanma davasında eşler tazminat, mal paylaşımı, nafaka, velayet gibi konular üzerinde anlaşmazlık halindedirler.  Çekişmeli boşanma davası süre olarak anlaşmalı boşanma davasına göre daha uzun sürmektedir.  Çekişmeli boşanma davası açacak bireylerin boşanma avukatı tutmaları hem dava süresinin daha hızlı ilerlemesine hem de boşanma davasından kaynaklanabilecek olası hak kaybına engel olmaktadır. Bu nedenle bireylerin çekişmeli boşanma davaları için avukat tutmaları, onlara boşanmadan kaynaklanacak haklarının en uygun şekilde savunulması noktasında mutlak fayda sağlayacaktır.

Boşanma avukatı bilgi birikim ve deneyimleri ile insanlara boşanma davası sürecinde hukuki destek vermektedir. Boşanma davası ile ilgili olarak aklınıza takılan soruları sitemiz içerisinde bulunan iletişim sayfasından uzman boşanma avukatlarımıza yöneltebilirsiniz.

Hakkında admin

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top