Son Dakika
Boşanma Davam Var Ne Kadar Nafaka Alırım?

Boşanma Davam Var Ne Kadar Nafaka Alırım?

Boşanma Davam Var Ne Kadar Nafaka Alırım?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanmanın ardından yoksulluğa düşeceği belli olan eş, kusursuz olması veya az kusurlu olması durumunda nafaka almaya hak kazanır. Boşanma davası nafaka miktarı, hakimin mevcut durumu değerlendirmeye almasıyla belirlenir. Nafakanın miktarı meselesinde dikkat edilen önemli kriterlerden biri, ödeyeni yoksulluğa maruz bırakmayacak, alanı da zenginliğe ulaştırmayacak miktarda tanzim edilmesidir. Bu nedenle hakim, boşanma davası nafaka miktarı konusundaki değerlendirmelerini, karşı tarafın sosyo-ekonomik durumuna bakarak yapar. Ayrılıktan sonra tek kalan eşin maddi durumunu göz önüne alarak bir fiyat belirlemektedir.

Ne kadar nafaka alırım?

Dediğimiz gibi ne kadar nafaka alırım? Sualinin cevabı, tarafların maddi durumlarının değerlendirmesiyle belirleniyor. Bu nedenle önceden boşanma davası nafaka miktarı konusunda rakam vermek güç olmaktadır. Ancak aklınıza boşanma davam sonuçlanana kadar nafaka alma imkanım var mı? suali takılabilir. Şayet boşanma süreci durumunda maddi bakımdan yoksulluğa düşme ve kendinize bakamama durumu söz konusu olduğunda, hakim tarafından inceleme sonucu tedbir nafakasına hüküm edilir. Bunu almak için boşanma davası esnasında hakimden talep etmeniz yeterlidir.

Boşanma davam süresince ne kadar tedbir nafakası alabilirim?

Yoksulluk nafakası gibi tedbir nafakası da, sosyo-ekonomik duruma bakılarak hakim tarafından takdir edilmektedir. Bu nedenle önceden bir rakam vermek mümkün değil. Tedbir nafakasına hüküm verildiği zamandan hemen sonra başlar, yoksulluk nafakası talebinizin olması durumunda tedbir nafakası dava sonuçlandığında yoksulluk nafakasına tebdil olunur.

Eğer çocuklarınızın velayetini de siz aldıysanız, iştirak nafakası da talep ederek, geçiminizi daha sağlama alabilirsiniz. İştirak nafakası, çocuklarınızın eğitim ve öğretim masraflarının ortak karşılanması adına talep edilen paradır. Çocukların reşit yaşa girmesinden sonra nafaka sonlanır. Ancak çocukların okumaya devam etmesi halinde devam eder.

Boşanmanın ardından alacağınız yoksulluk nafakası, bir kişinin ölmesi durumunda sonlanır. Veyahut, karşı tarafın evlenmesiyle nafaka hakkı düşer. Eğer kişi, evli olmadan bir kimseyle evlilik dşı beraberlik yaşıyorsa, mahkemenin tespiti üzere yine nafaka düşer. Aynı zamanda nafakayı alan eş, haysiyetsiz bir yaşam sürmeye başlarsa, nafaka hakkı aile mahkemeleri tarafından iptal edilir.

Son olarak ne kadar nafaka alırım? sualinin cevabını toparlarsak, karşı tarafı yoksulluğa düşürmeyecek bir miktar hakimce belirlenir. Bu, kişinin çalışma durumuna bakarak kararlaştırılır. Eğer kişinin çalışmaya mani ve nafaka ödemeye engel durumları varsa, nafaka vermemesi şeklinde hakim karar alır. Boşanma esnasında nafaka talebinde bulunmayan eş, boşanmanın ardından bir sene içerisinde talep de bulunabilir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top