Son Dakika
Boşanma Davam Var Çocukların Velayetini Kim Alır?

Boşanma Davam Var Çocukların Velayetini Kim Alır?

Boşanma Davam Var Çocukların Velayetini Kim Alır?
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Evlilik hayatı ortak kılıp, mutlu bir şekilde ömrü tamamiyete erdirmek için akit mesabesinde gerçekleşen insanın en dikkatli karar vermesi gereken bir vakıa. Ancak bazı durumlar evlendikten sonra hazmedilemediği için eşler, ayrılmakla başka bir gerçeği hayata geçiriyorlar. Ayrılığın saygı çerçevesi içerisinde yerine getirilmesi tarafların daha fazla yara almamaları adına önemli. Ayrılıkta önemli bir paylaşım mücadelesi çocukların velayetiyle alakalı konularda olmaktadır. Eşlerin ikisi de çocukların velayeti almak adına uğraş vermektedirler. Ancak çocukların velayeti konusunda kimin en fazla mücadele içerisine girdiğine bakılmayarak, hakimin geniş takdir yetkisinin söz konusu olduğu bir incelemeden geçirilerek karar veriliyor.

Boşanma davam sırasında çocukların velayeti ne olur?

Boşanma davam sırasında çocuklar bende kalabilir şeklinde sualler pek çok kez bizlere iletilmektedir. Hakim, çocukların durumuna bakarak, bir ara karar imza atar. Bu durumda ya eşlerden birinde çocuklar kalır ya da akraba yanında çocuklar ikamet ederler. Daha sonra velayet davası için gerekli kriterler incelenerek, hakim karar verir. Karar açıklanmasıyla uygulamaya girer.

Velayet davası, hakimin geniş yetkilere sahip olduğu davalardan biridir. Pedagoglarında uzman kişi olarak çocukların velayeti hakkında hazırladıkları rapor, velayet davası kararında hakimin görüşlerini etkileyebilmektedir. Pedagoglar, çocuklarla iletişim kurarak, onların akıl durumlarına göre, anne veya babalarıyla olan ilişkilerini anlamaya çalışır. Aynı zamanda akrabaları ve çevresiyle olan uyumu, varsa okul arkadaşlarıyla ve çevresiyle olan sıcaklığı değerlendirilir. Sonuçlara göre çocuğun bulunduğu mevcut ortamdan ayrılmaması gerektiğine karar verilebilir.

Her velayet davası kararı farklı farklıdır. Çünkü en ufak bir somut durum, davanın seyrini değiştirmektedir. Çocukların mutlu ve mesut yaşayabilecekleri mekanın anne yanı mı, yoksa baba yanı mı olduğu hususu, kılı kırk yarar cinsten kontrol edilmektedir. Ola ki hakim, çocuğun iki tarafta da psikolojik ve fiziksel anlamda sakıncalı durumlara muhatap olacağına karar verebilir ve çocuk koruma altına alınabilir. Ancak bu aile ortamının şiddet unsuru içermesiyle mümkün olur.

Velayeti nasıl alırım?

Dediğimiz gibi velayet davası çocuklu aileler için görülmektedir. Ancak velayeti alma konusunda yapılacak bir somut hareket yoktur. Uzmanların değerlendirmesi ve mevcut durumun çocuk açısından tahlili edilmesi, velayeti nasıl alırım sorusunun cevabını güçleştirmektedir. Eğer çocuk bebeklik dönemini yaşıyorsa, hakim büyük ihtimalle anne şefkatine ihtiyaç duyacağı için annede kalmasına hüküm verecektir. Ancak anne yanında çocuğun şiddet veya bakım konusunda iyi davranış sergilenmediğinden şüphelenen baba, iddiasını ispat etmek şartıyla tekrardan dava açabilir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top