Son Dakika
Boşanma Davam Ne Zaman Sonuçlanır?

Boşanma Davam Ne Zaman Sonuçlanır?

Boşanma Davam Ne Zaman Sonuçlanır?
1 vote, 3.00 avg. rating (71% score)

Evlilik birliğinin temelden sarsılması durumunda kurulan aile birliğinin bozulması, boşanmanın en temel sebepleri arasında yer alıyor. Eşler, 4721 sayılı Türk Medeni Kanununda yer alan boşanma nedenlerine birine isnat ettirdikleri deliller çerçevesi içerisinde boşanma gerçekleşmektedir. Boşanma davam sırasında ne kadar beklerim gibi sualler sürekli tarafımıza iletilmektedir. Eğer taraflardan ikisi de boşanma konusunda kararlılarsa, boşanmanın feri esaslarında sağlanan anlaşmanın ve uzlaşının durumuna göre süre kısalmaktadır. Genelde boşanacak eşlerin çocuklu olması durumda çocukların velayeti hakkında çekişmelerin uzaması, davaların uzamasına sebep olmaktadır.

Boşanma davası süresi, boşanmadan kaynaklı feri esasların eşler arasında kısa sürede mutabakatla sonuçlanması durumunda bir veya iki celsede tamam olabilmektedir. Boşanma davası süresi konusunda fazla sabırlı olmayan eşlerin birbirleriyle anlaşarak, boşanma davası açmaları gerekir.

Ne kadar sürede boşanırım?

Eğer anlaşmalı boşanma davası açarak boşanmayı sağlarsanız, kısa zamanda boşanma işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Ancak anlaşmalı boşanmanın söz konusu olabilmesi adına tarafların en az 1 sene evli olmaları gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma davasının boşanmadan kaynaklı meydana gelen varsa çocukların velayeti, mal ve mülk paylaşımı, nafaka gibi esaslarda kişilerin anlaşmış olarak mahkemeye müracaat etmeleri söz konusudur. Bunun adına oluşturulan anlaşma protokolü, hakim tarafından incelenir ve altındaki imzaların eşlere ait olup, olmadığı sorulur. Tasdik alındığı andan itibaren gerekli işlemler yapılır ve o celsede boşanma kısa sürede gerçekleştirilir.

Anlaşmalı boşanma davasının gerçekleşmesi adına yapılması gereken eşler arasında ortak bir iradenin olmasıdır. Dava gününde ve saatinde eşlerin mahkemede bulunmaları gerekmektedir. Eğer bu sağlanmazsa, anlaşmalı boşanma çekişmeli boşanmaya dönecektir.

Boşanma davası süresini etkileyen önemli bir husus, tarafların çekişmeli şekilde boşanmasıdır. Bu halde kişiler, mal ve mülk paylaşımında, çocukların velayeti hususunda tarafların anlaşamamasıdır. Bu neden çekişmeli boşanma davaları, anlaşmalı boşanma davalarına göre uzun sürmektedir. Çekişeli boşanma davası, taraflardan birinin boşanmak istememesi gibi bir durum nedeniyle, daha da zor bir durumun ortaya çıkmasına dolayısıyla davanın daha da uzamasına sebep olur.

Ne kadar sürede boşanırım?  Boşanma davam ne zaman sonuçlanır? boşanma davam ne zaman biter? sorularını genel olarak toparlarsak eğer, kişilerin boşanma konusundaki iradesi bunu belirleyici bir unsurdur. Anlaşmalı boşanma davası ile ayrılık gerçekleştiren kişiler, en kısa zamanda boşanma işlemini gerçekleştirebilir. Ancak, çekişmeli boşanma davası ile boşanma işlemini gerçekleştiren çiftler daha uzun zamanda boşanma yaşayabilirler. Dediğimiz gibi kişilerin boşanmaya dair ortak iradeye sahip olması durumda boşanma davası daha da kısa sürecektir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top