Son Dakika
Boşanma Davalarında Sunulabilecek Boşanma Delilleri Nelerdir

Boşanma Davalarında Sunulabilecek Boşanma Delilleri Nelerdir

Boşanma Davalarında Sunulabilecek Boşanma Delilleri Nelerdir
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Boşanma davaları içerisinde eşler haklılığını ispat etmek açısından boşanma delili öne sürmektedirler. Boşanma delili olarak dava içerisinde sunulabilecek her türlü kayıt, belge veya tanık delili sunan bireye fayda sağlamaktadır.

Boşanma Davalarında Tanık Dinletme Boşanma Delili

 

Boşanma davasında tanık beyanları sıklıkla boşanma delili olarak öne sürülebilen bir unsurdur. Tanık göstererek boşanma davasında öne sürülen gerekçelerin kanıtlanması mümkündür. Burada gösterilecek olan tanığın vereceği beyanlar görgüye dayanmalıdır. Görgüye dayanmasından kasıt tanığın boşanmaya ilişkin öne sürülen nedene görme veya duyma yoluyla şahitlik etmiş olmasıdır.

Boşanma davası içerisinde delil olarak gösterilen tanık doğruyu ve gerçeği söylemek durumundadır. Boşanma davası için gösterilen tanık beyanlarının yalan olduğuna ilişkin bir inandırıcı deliller bulunmadıkça tanığın gerçeği söylediği kabul edilmektedir. Diğer yandan dava içerisindeki diğer deliller ile tanık beyanlarının uyuşmaması durumunda tanığın vermiş olduğu beyana itibar edilmemektedir.

Boşanmaya Sebep Olan Olaylara Ait Belgeler Boşanma Delili

Boşanma durumunu ortaya çıkaran veya boşanma davasına konu olan durumlara ait her türlü belge boşanma davası içerisinde boşanma delili olarak öne sürülebilmektedir. Bu tür belgeler Facebook yazışmaları, fotoğraflar, internet paylaşımları, msn kayıtları, mailler, telefon mesajları, telefon kayıtları, kredi kartı ekstreleri, otel kayıtları, video kaydı şeklinde sıralanabilmektedir.

Özellikle son yıllarda eşlerin boşanma delili olarak sosyal medya paylaşımları ve internet üzerinden yapılan aldatma ile ilgili yazışmaları boşanma davalarında boşanma delili olarak öne sürdükleri görülmektedir.

 

Dava Dosyaları Boşanma Delili

Daha önce görülen davalara ait dosyalarda boşanma davalarında ispat aracı olarak kullanılabilmektedir. Çoğu zaman ceza dosyası, icra dosyaları, savcılık soruşturmaları, reddedilen boşanma davası dosyaları.. gibi dava dosyaları da boşanma davalarında boşanma delili olarak öne sürülebilmektedir.

 

Kolluk Araştırmaları Boşanma Delili

Boşanma davalarında sıklıkla kullanılan boşanma delillerinden birisi de kolluk araştırmalarıdır. Sosyo- ekonomik  durum araştırması adı verilen bu tür kolluk araştırmalarında genellikle eşlerin ekonomik durumlarının araştırılması adına polis veya jandarma aracılığı ile eşlerin işyeri, ikamet adresleri gibi yerlerde tespit yapılması mahkeme tarafından talep edilebilmektedir. Ayrıca ekonomik durum tespiti dışında mahkemeler diğer tespitler açısından da araştırma isteyebilmektedir.

 

Hakkında admin

Bir yorum

  1. merhabalar;
    ben 9 aylık evliyim. boşanmak istiyorum. sebebide eşim çok pinti çalışıyorum paramı alıyor. pskolojik şiddet görüyorum. herşeyi annesiyle paylaşıyor onun yönlendirilmesiyle hareket ediyor. paramı bankadan havale ediyorum. Kendine gelincede bir şey alırken sormuyor alıyor(gayrimenkul)kendi üzerine. Daha öncede kısa bir evlilik geçirmişti ondada sorunlar aşağı yukarı aynı. ordada evini mahkeme sırasında babasının üzerine geçirdi. arkaları güçlü olduğu için sahte tanıkla kıza bir şey vermedi mahkeme. Mahkeme 3 yıl sürdü. ben tek celsede boşanmak için nasıl yol izlemem gerekiyor? Şuan tamam diyor boşanma işine. ilk başta mahkemeye sen başvuru yap diyor. başvurunun benim tarafımdan yapılması sıkıntı yaratır mı? Teşekkürler iyi çalışmalar..

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top