Son Dakika
Boşanma Davalarında Nafaka Nasıl Talep Edilir?
Boşanma Davalarında Nafaka Nasıl Talep Edilir

Boşanma Davalarında Nafaka Nasıl Talep Edilir?

Boşanma Davalarında Nafaka Nasıl Talep Edilir?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Nafaka kavramı boşanma sonrası hayat standartlarında düşüş yaşayacak olan bireyin bu zararının telafi edilmesi amacıyla kendisine bağlanan aylık ücreti ifade etmektedir. Boşanma davalarında nafaka nasıl talep edilir diye merak eden kişiler açısından bu süreçte talep edilebilecek nafaka türleri vardır. Nafaka talebinde bulunacak birey, boşanma sonrası kendisine ödenmesi için yoksulluk nafakası isteyebileceği gibi çocuk bakım nafakası (iştirak nafakası) da talep edebilmektedir. Ayrıca boşanma davası sürerken maddi anlamda zorluk çekilmemesi açısından tedbir nafakası da istenebilmektedir.

 

 Boşanma Davalarında Nafaka Nasıl Talep Edilir?

Boşanma davalarında nafaka nasıl talep edilir diyen bireylerin hakimden nafaka talep ederken hangi nafaka türünü istediğini bilmesi, karşı tarafın ödeme gücü oranında nafaka talep etmesi gibi unsurları göz ardı etmemesi gerekir. Örneğin 2500 TL maaş alan eşinden boşanmak isteyen bir bireyin 3000 TL nafaka talep etmesi durumunda bu talebi karşılık bulmayacaktır.

 

 

Boşanma davalarında çocuk bakım nafakası isteyen bireyler açısından da ödenecek olan nafaka miktarı çocuğun masraflarını karşılayacak şekilde olacaktır. Çocuğun eğitim masrafları, aylık gıda ulaşım gibi masraflarının karşılanması için verilen çocuk bakım nafakasında hakimden nafaka bağlanması talep edilirken yıllık tefe tüfe oranında artış yapılması da istenebilmektedir. Bu şekilde sürekli olarak nafaka artırma davası açılmaksızın nafakanın yıllar içerisinde enflasyon karşısında değer kaybetmesinin de önüne geçilebilmektedir.

 

Boşanma davalarında nafaka nasıl talep edilir diyen kişilerin karşı taraf tarafından isteyebilecekleri bir diğer nafaka türü olan tedbir nafakasında, boşanma davasının sürmesi esnasında tarafların ayrı yaşamaları nedeniyle geçim sağlanabilmektedir.

 

Boşanma davalarında nafaka nasıl talep edilir diye merak eden bireyler boşanma sürecinde boşanma davası dilekçesi içerisinde bu duruma ilişkin talebini belirtebilirken , nafaka talebi anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde de ifade edilebilmektedir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top