Son Dakika
Boşanma Davalarında Manevi Tazminat

Boşanma Davalarında Manevi Tazminat

Boşanma Davalarında Manevi Tazminat
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Manevi tazminat kavramı zarar görmüş bir bireyin kişilik haklarının kendi iradesi dışında sekteye uğraması neticesinde ortaya çıkan hak kaybının telafi edilmesi anlamına gelmektedir. Manevi tazminat davası, boşanma davası devam ederken ya da boşanma davasından sonra açılabilen bir dava türüdür.

Boşanma davalarında manevi tazminat talep edilmesi için bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.

Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir;

  • Kusur  şartının bulunması
  • Bireyin kişilik haklarının sekteye uğramış olması ve bundan bir zarar görmesi
  • Kusur ile zarar arasında bir bağlantı olmalıdır. Yani zararın kusurdan kaynaklanmış olması şartı aranmaktadır.
  • Hukuk aykırı bir durum olması şartı aranır.

 

Boşanma davalarında manevi tazminat talebinde bulunacak kişinin kişilik haklarının saldırıya uğramış olması gerekmektedir. 4721 sayılı Medeni Kanuna göre kişilik hakları saldırıya uğramış olan kişi, kusurlu olan taraftan manevi tazminat talep edebilmektedir. Diğer yandan boşanma işleminden doğacak olan tazminat ile ilgili hak edinebilmek için bireylerin manevi tazminat şartlarını da dikkate almaları gerekir. Boşanmadan doğacak olan tazminat için hak edinebilmek adına bireylerin manevi tazminat şartlarını yerine getirmiş olmaları zorunludur.

  • Manevi tazminat talebinde bulunan eşin az kusurlu ve ya kusursuz olması şartı
  • Kusur ve kişilik haklarında meydana gelen zarar arasında neden sonuç ilişkisinin bulunması şartı
  • Hukuk kurallarına aykırılık söz konusu olması şartı
  • Sosyal kişiliğe karşı yapılmış bir saldırı olması şartı

 

Boşanma davalarında manevi tazminat talebinin manevi tazminat ödenmesi ile sonuçlanması durumunda tekrardan bir manevi tazminat talebi olamamaktadır. Boşanma davalarında manevi tazminat bedeli belirlenirken tarafların kusurluluk düzeyi dikkate alınmaktadır. Boşanma davalarında tazminat boşanma hükmi verilmesine karar geçen sürede istenebilmektedir.

Kişilik hakları saldırıya uğramış olan bireylerin boşanma davasında manevi tazminat talebinde bulunurken hukuki destek alması, manevi tazminat davası içerisinde etkin bir savunma yapılmasına katkı sağlamaktadır. Bu nedenle boşanma davası açacak kişilere bu zorlu süreçte uzman bir boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları önerilmektedir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top