Son Dakika
Boşanma Davalarında Aldatma

Boşanma Davalarında Aldatma

Boşanma Davalarında Aldatma
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Aldatma, evlilik içerisinde eşlerin birbirine olan sadakat yükümlülüğünün yerine getirilmemesi kavramıdır. Medeni Kanun içerisinde boşanma sebepleri arasında aldatma (zina) kavramı da bulunmakta ve boşanma davalarında aldatma (zina) sıklıkla karşılaşılan boşanma nedenleri arasındadır. Boşanma davalarında zina unsurunun boşanma nedeni olarak öne sürülmesi, boşanma davasını açacak kişiler açısından ispat yükümlülüğü doğurmaktadır. Boşanma davalarında aldatma durumunun ispatı ise farklı şekillerde yapılabilir. Fakat bilinmesi gereken husus, aldatma nedeniyle boşanma davasının reddi durumunda bireyler tekrar 3 yıl içerisinde boşanma davası açamamaktadırlar. Bu noktada boşanma davalarında aldatmanın ispatının önemi de ortaya çıkmaktadır. Boşanma sebepleri arasında en sık boşanma davalarına konu olan durumlardan birisi olan aldatma da bu davranışın ispat yükümlülüğü davayı açan kişidedir.

 

Boşanma Davalarında Aldatma Nasıl İspat Edilir?

Aldatma unsurunun ispatı farklı şekillerde mümkündür. Aldatmayı nasıl ispat ederim diyen bireyler açısından bu süreçte tanık beyanları kullanılabileceği gibi, kredi kartı harcamaları, otel kayıtları, açıklanamayan seyahatlar, izahı olmayan telefon konuşmaları, mesaj kayıtları, sosyal medya iletileri gibi farklı argümanlar da ispat aracı olarak kullanılabilmektedir.

 

Boşanma davalarında aldatma eylemini gerçekleştiren taraf boşanmayı getiren olaylar üzerinde kusurlu olarak kabul edilir. Bilindiği gibi kusur oranı boşanma davalarında nafaka, velayet, mal paylaşımı ya da tazminat gibi hususları direk olarak etkilemektedir. Aldatılan kişi karşı taraftan bu süreçte maddi manevi tazminat talebinde bulunabileceği gibi aldatma eyleminin gerçekleştiği 3. kişiye de tazminat davası açabilmektedir.

Boşanma davalarında aldatma unsurunu öne sürerek boşanma davası açacak kişilere bu süreçte uzman bir boşanma avukatı tutmaları önerilmektedir. Boşanma avukatı müvekkilinin istenilen boşanmayı kolay ve hızlı bir şekilde sonuçlandırması, hukuki prosedürleri etkin bir şekilde yürütmesi açısından daha olasıdır. Boşanma avukatı tutmak zorunlu bir durum değildir. Fakat çocuğun velayeti, mal paylaşımı, nafaka ve tazminat taleplerinin hak kaybı yaşanmadan gerçekleştirilmesi adına boşanma avukatı tutmak bireylere mutlak fayda sağlar.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top