Son Dakika
Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?

Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?

Boşanma Davaları Ne Kadar Sürer?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma davası eşlerin yasal olarak evlilik birliğini bitirebilmeleri için açmaları zorunlu olan davadır. Boşanma davası açacak bireylerin en merak ettikleri konulardan birisi boşanma davalarının ne kadar sürdüğüdür. Boşanma davaları ne kadar sürer diyen kişiler açısından önemli olan en kısa süre içerisinde boşanmanın gerçekleştirilmesidir.  Boşanma davalarının süresini belirleyen birkaç unsur bulunmaktadır. Boşanma davasının açılacağı mahkemenin iş yoğunluğu, boşanma davası ile ilgili belgelerin eksiksiz hazırlanması, boşanma davasında öne sürülecek olan boşanma sebebi, boşanma ile ilgili her konuda eşi ile uzlaşma içerisinde olunması, boşanma avukatı tutulması…

Boşanma davaları süresini belirleyen en önemli unsur eşlerin en boşanma konuları üzerinde uzlaşma içerisinde olup olmamalarıdır. Boşanma ile ilgili eşlerin her konuda anlaşma içerisinde olmaları boşanma davasının anlaşmalı boşanma davası olarak görülmesini sağlayacaktır. Bu durumda boşanma davası tek celsede boşanma şeklinde sonuçlanabilmektedir. Aksi durumda ise eşlerin boşanma ile ilgili konularda fikir ayrılığında olması neticesinde eşlerin çekişmeli boşanma davası açmaları gerekir. Çekişmeli boşanma davası ise anlaşmalı boşanma davası ile kıyaslandığında daha uzun zaman dilimleri içerisinde neticelenmektedir.

Boşanma zorlu bir süreçtir. Boşanma süreci içerisine girmiş kişiler hem maddi hem de manevi olarak bu süreç içerisinde yıpranmaktadır. Boşanma süreci eşleri yıprattığı kadar çocukları ve aileleri de yıpratmaktadır. Bu nedenle boşanmak istiyorum diyen kişiler en kısa sürede boşanarak bu sürecin bir an evvel sonlanmasını isteyebilmektedir.

En kısa süre içerisinde boşanabilmek için eşlerin uzman bir anlaşmalı boşanma avukatı tutarak anlaşmalı boşanma protokolü imzalamaları onlara tek celsede boşanmanın kapısını açacaktır. Anlaşmalı boşanma davası açılması neticesinde eşler, davanın açılacağı mahkemenin iş yoğunluğuna göre 2 3 ay içerisinde boşanabilmektedir. Çekişmeli boşanma davaları ise eşler arasındaki çekişmelerin giderilme süresine göre kimi zaman yıllar sürebilmektedir.

Boşanma davası süresinin en çabuk şekilde boşanma ile neticelenmesini isteyen eşler gerek zaman açısından gerekse de boşanmadan doğacak haklarının korunması açısından boşanma avukatı tutarak boşanma sürecini uzman bir hukukçunun yürütmesini sağlayabilirler.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top