Son Dakika
Boşanma Avukatı Ücreti

Boşanma Avukatı Ücreti

Boşanma Avukatı Ücreti
3 votes, 4.00 avg. rating (80% score)

Boşanma davası açacak olan bireyleri açısından bu süreçte avukat tutulması durumunda boşanma avukatına ödenecek olan ücret sıklıkla merak edilmektedir. Boşanma avukatı ücreti tutulacak olan boşanma avukatının tecrübesi ile doğru orantılı olarak artmaktadır. Diğer yandan boşanma davası açılacak kente göre de boşanma avukatı ücreti farklılık gösterebilmektedir.

Boşanma Avukatı Ücreti

Boşanma avukatı ücreti yaşanılan şehirde bulunan baro tarafından taban ücretle belirlenmektedir. Fakat baronun belirtmiş olduğu taban boşanma avukatı ücreti yanıltıcı olabilmektedir. Bu nedenle boşanma avukatı ücreti için en doğru bilgi uzman bir boşanma avukatı ile görüşülerek elde edilebilir.

Boşanma Avukatı Ücreti Ne Kadar Olur?

Boşanma avukatı ücreti açısından belirleyici olacak bir diğer husus ise açılacak olan boşanma davasının türü olacaktır. Eşler boşanma sürecinde tüm konularda uzlaşma içerisinde iseler açılacak olan boşanma davası anlaşmalı boşanma davasıdır ve bu durumda tutulacak olan boşanma avukatı ücreti de daha düşük olacaktır. Anlaşmalı boşanma davalarının süre olarak daha kısa zaman diliminde neticelenmesi vekalet verilecek avukatın iş yükünü hafifleteceğinden daha düşük maliyetler ile boşanm avukatı tutulabilmektedir. Anlaşmalı boşanma davalarında eşlerin imzalamaları gereken “Anlaşmalı Boşanma Protokolü (sözleşmesi)” önemli bir konudur. O nedenle anlaşmalı boşanma davası için hazırlanacak anlaşmalı boşanma ptotokolünün uzman bir boşanma avukatı eşliğinde hazırlanması önerilmektedir.

Eşlerin boşanma sürecinde fikir ayrılığı yaşamaları durumunda ise çekişmeli boşanma davası açılmaktadır ve çekişmeli boşanma davası için bireylerin boşanma avukatı tutmak istemeleri durumunda boşanma avukatı ücreti biraz daha fazla olmaktadır. Bunun nedeni çekişmeli boşanma davalarının süre olarak uzun ve daha karmaşık bir yapıda olmasıdır. Çekişmeli boşanma davasının boşanma avukatına iş yükü daha fazla olacağından boşanma avukatı ücreti de daha farklı olacaktır. Lakin unutulmaması gereken en önemli konu çekişmeli boşanma davalarında hak kaybı yaşanması olasılığı oldukça yüksektir. Eşler bu süreçte çocuğun velayeti, evlilik içerisinde edinilen malların paylaşımı, nafaka miktarı ya da maddi manevi tazminat talebi gibi konularda hak kaybı yaşayabilmektedirler. O nedenle çekişmeli boşanma davalarında boşanma avukatı ücreti ile kıyaslandığında tutulacak olan avukatın boşanma davalarında deneyimli olması bireyler açısından üzerinde durulması gereken asıl konu olmalıdır.

 

Hakkında admin

2 yorum

  1. ben üç ay önce beşbin tl karşılığında boşanma davası açtım sonra anlaşmalı ya çevirdik ve protokol hazırlandı eşim imzaladı buna karşılık avk benden yirmibeş bin para istedi vermekle hatamı ettim ben bu parayı geri alabilirmiyim

  2. ANLAŞMALI BOSANMA BEDELİ NEKADARDI

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top