Son Dakika
Boşanırsam Nafaka Alabilir Miyim?

Boşanırsam Nafaka Alabilir Miyim?

Boşanırsam Nafaka Alabilir Miyim?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

 

Boşanma süreci içerisinde merak edilen bir konu da nafakadır. Boşanırsam nafaka alabilir miyim diye merak eden kişilerin bilmeleri gereken husus, boşanma sonrası nafaka alınabilmesi için talep edilen nafaka türüne göre farklı şartların yerine getirilmiş olmasıdır. Boşanma sürecinde üç farklı nafaka türü bulunur. Bunlar tedbir nafakası, iştirak nafakası ve yoksulluk nafakasıdır. Şimdi sırayısyla bu nafaka türleri hakkında bilgiler vereceğiz.

 

Boşanırsam Nafaka Alabilir Miyim?

Boşanma sürecinde ilk olarak dava açılması sonrası alınabilen nafaka, tedbir nafakasıdır. Tedbir nafakasının amacı, boşanma sürecinde eşlerden yoksulluğa düşecek ya da hayat standardırdında düşme yaşanacak kişiye, bu mağduriyetinin giderilmesi amacıyla ödenir. Burada boşanma davası sürerken alınan tedbir nafakası için, boşanırsam nafaka alabilir miyim diye merak eden bireyler, herhangi bir mağduriyetinin olması durumunda hakimden tedbir nafakası ödenmesine yönelik talepde bulunabilirler. Böylece boşanma davası kesinleşinceye kadar birey nafaka alabilmektedir.

Boşanırsam Hakim Nafaka Verir Mi?

Boşanma sonrası alınabilecek nafaka türleri ise iştirak nafakası (çocuk bakım nafakası) ve yoksulluk nafakası olmaktadır. Burada her iki nafaka türü için de farklı şartlar gereklidir. Boşanırsam nafaka alabilir miyim diyen kişinin iştirak nafakası alabilmesi için çocuğun velayetini almış olması gerekir. İştirak nafakası yalnızca çocuğun ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla ödenir. O yüzden iştirak nafakası için tek şart, hakimin çocuğun velayetini vermiş olmasıdır.

Boşanırsam nafaka alabilir miyim diyen birey açısından en önemlisi yoksulluk nafakasıdır. Yoksulluk nafakası alınabilmesi için boşanmayı getiren olaylarda daha az kusur sahip olunması ya da kusursuz olunması gerekir. Yani yoksulluk nafakası taleo edecek birey, bu noktada boşanmaya sebep olan tutum ve davranışlarda eşinden daha fazla kusura sahip olmamalıdır. Örneğin aldatma nedeniyle boşanma davası açıldığını varsayalım burada aldatan kişi bu boşanma davası içerisinde eşinden daha fazla kusura sahip olacağı için aldatan kişi nafaka alamaz. O yüzden boşanma davalarında etkili bir savunma yapılması gerekir. Boşanma davasında yapılacak olan savunma bireyin, eşinden daha az kusurlu olduğunu kanıtlaması ve bu yönde hakim kanaati kazanması açısından önemlidir.

Boşanmalarda kusur yalnızca nafaka, konusunda belirleyici olmamaktadır. Bunun yanı sıra velayet, maddi tazminat manevi tazminat hususlarında da eşlerin kusur oranları belirleyici olabilmektedir. O yüzden boşanırsam nafaka alabilir miyim diyen bireylerin etkili bir boşanma süreci yürütmeleri önerilir. Aksi durumda boşanma sonrası hak kaybı yaşanması ihtimali oldukça yüksek olacaktır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top