Son Dakika
Boşanırsam Çocuğumu Alabilir Miyim?

Boşanırsam Çocuğumu Alabilir Miyim?

Boşanırsam Çocuğumu Alabilir Miyim?
2 votes, 3.00 avg. rating (67% score)

Boşanmanın eşler açısından en çok sorun yaratan sonuçlarından birisi de müşterek çocuğun hangi eş ile birlikte yaşayacağı yani boşanma sonrası velayeti hangi eşin alacağıdır. Bu noktada boşanırsam çocuğumu alabilir miyim diye merak eden kişiler açısından bilinmesi gerekir ki velayet, çocuğun menfaatleri doğrultusunda verilen bir karar olup, hangi ebeveynin çocuğa daha iyi bir gelecek hazırlayacağı incelenerek boşanmada velayet konusunda karar verilmektedir.

Boşanırsam Çocuğumu Alabilir Miyim?

Açılacak olan boşanma davası içerisinde velayete ilişkin karar alabilmenin yolu, çocuğun velayetini almak isteyen kişinin doğru bir boşanma davası süreci yürütmesinden geçer. Hakim velayet kararı verirken çocuğun eğitimi, tarafların yaşam biçimleri, maddi imkanlar, çocuğun isteği… gibi bir çok durumu gözetmektedir. Örneğin kiminle yaşamak istediğine dair, çocuğun isteği hakim nazarında önemlidir. Yaşça küçük olan, bebeklerde ise anne şefkatinin gerekliliği nedeniyle hakimler çocuğu anneye vermektedir. Bebeklerin gelişimi açısından anne şefkati önemli bir husustur ve hakimler çocuğun menfaati doğrultusunda bebeğin velayetini büyük olasılıkla anneye verir. Tabi ki bu durumun istisnaları mevcuttur. Annenin şiddet eğilimi olması, intihar eğilimi olması, annenin çocuğa dayak, aç bırakma, ilgilenmeme gibi tutum ve davranışlar içerisinde olması durumlarında baba, doğru bir süreç yönetimi ile çocuğun velayetini alabilir. Boşanırsam çocuğumu alabilir miyim diyen kişiler açısından çocuğun yaşına velayet kararı verilirken dikkat edilmektedir.

Boşanma davasında çocuğun velayetini isteyen kişi çocuğa daha iyi bir yaşam sunacağına dair hakim kanaati oluşturmalıdır. Velayet kararının verilmesinde eşlerin maddi olanakları göz önünde bulundurulan durumlardan birisi olmayacaktır. Burada eşlerin gelirleri arasındaki farktan kaynaklanacak bir velayet kararı verilmeyecektir. Bu durum velayet ile ilgili merak edilen konulardan birisidir. Bireyler sıklıkla geliri olmayan annenin çocuğa bakamayacağı ya da çalışan annenin çocuğa bakamayacağı yanılgısı içerisinde olabilirler. Fakat hukuki anlamda kadının çalışması ya da bir gelirinin olmaması velayet açısından tek belirleyici unsur değildir. Boşanırsam çocuğumu alabilir miyim diyen ve çalışmayan kadın açısından velayet talep edilebilir ve çocuğun bakımı için iştirak nafakası istenebilir.

Boşanırsam çocuğumu alabilir miyim diyen kişiler açısından velayeti belirleyen hususlardan birisi de çocuğun eğitim hayatıdır. Çocuğun hali hazırda eğitimi devam ederken, boşanma sonrası örneğin başka bir şehre yerleşme, çocuğun eğitimini sekteye uğratabilir. Bu durumda hakim çocuğun menfaatleri doğrultusunda eğitiminin kesilmemesi için velayet kararını diğer eş lehine verebilir. Boşanmada velayet ile ilgili belirleyici durumlardan birisi de kardeşlerin varlığı yani birden fazla çocuğun mevcut olması durumudur. Burada özellikle küçük çocuklar düşünüldüğünde kardeşlerin bir arada yaşaması, gelişimleri açısından son derece önemlidir. Hakim kardeşlerin bir arada büyümesi yönünde karar verebilir. Boşanırsam çocuğumu alabilir miyim diye merak eden bireyler bu durumu göz önünde bulundurmalıdırlar.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top