Son Dakika
Boşanırken Manevi Tazminat Alabilir Miyim?

Boşanırken Manevi Tazminat Alabilir Miyim?

Boşanırken Manevi Tazminat Alabilir Miyim?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma durumunun konularından birisi de manevi tazminat konusudur. Eşler boşanma sürecinde maddi olduğu kadar manevi olarak da zarara uğrayabilmektedirler. Boşanmaya konu olan olaylar yüzünden bireylerin kişilik hakları zedelenmiş olabilir. Bu durumda bireyler manevi tazminat talebinde bulunarak boşanmaya neden olan olaylar yüzünden zedelenen kişilik haklarını telafi edebilirler. Manevi tazminat talebi boşanmanın mali sonuçlarından birisini oluşturmaktadır.

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu içerisine 174. Madde içerisinde manevi tazminata ilişkin hüküm bulunmaktadır. Medeni kanuna göre “Boşanmaya sebep olan olaylar yüzünden kişilik hakları saldırıya uğramış olan taraf, bu durumda kusur sahibi bireyden manevi tazminat olarak uygun miktarlarda para talebinde bulunabilir.”
Yani bu durumda boşanma eylemi manevi tazminatı doğurmamaktadır. Manevi tazminat talebinde bulunmak için boşanmaya neden olan olayların kişilik haklarını zedelemesi esas unsurdur.

Boşanmaya neden olan olaylar içerisinde kişilik haklarını zedeleyecek davranışlar neler olabilir?
Evlilik birliği içerisinde manevi tazminat talebinde bulunabilmeyi olanaklı hale getiren olaylar; örneğin eşin diğer eşe seni istemiyorum, seni sevmiyorum, seni güzel bulmuyorum, çekici değilsin gibi söylemlerde bulunması, eşini sürekli aşağılaması, eşini aldatması, eşe psikolojik şiddet uygulaması, eşe fiziksel şiddet uygulaması…

Manevi tazminat talebinde bulunacak olan kişi karşı tarafa göre daha az kusurlu veya kusursuz olmalıdır. Karşı taraftan daha fazla kusura sahip ya da karşı tarafla eşit kusura sahip kişiler boşanmada manevi tazminat talebinde bulunamamaktadırlar.

Manevi tazminat miktarını belirleyen ise kişilik haklarının ne kadar saldırı altında olduğudur. Kişilik hakkına saldırının derecesi alınacak olan manevi tazminatı da etkilemektedir. Diğer yandan ise manevi tazminat bireylerin zenginleşmesine yol açmayacak ölçülerde makul miktarlarda olmaktadır.
Manevi tazminat ile ilgili olarak daha önceki kanun, manevi tazminat talebinde bulunacak kişinin kusursuz olması gerektiğine hükmederken 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu, manevi tazminat talebinde bulunacak olan kişinin karşı taraftan daha az kusurlu olmasının yeterli olduğuna hükmetmiştir.

Boşanırken manevi tazminat alabilir miyim şeklinde soru soran kişiler açısından da kişilik haklarının saldırıya uğraması ve bu saldırıyı gerçekleştiren karşı taraftan daha az kusura sahip olmaları yeterlidir.

Manevi tazminat talebinde bulunacak olan kişilerin karşı tarafı affetmiş olması durumunda manevi tazminat talepleri reddedilecektir. Aynı şekilde kişilik haklarının saldırıya uğramasının üzerinden de uzun zaman geçmiş olması durumunda bireyler manevi tazminat talebinde bulunamamaktadırlar.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top