Son Dakika
Boşanınca Nafaka Alabilir miyim?
Boşanınca Nafaka Alabilir miyim?

Boşanınca Nafaka Alabilir miyim?

Boşanınca Nafaka Alabilir miyim?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Evlilerin herhangi bir sebepten dolayı boşanmış olmaları, aralarında ki iletişimi ortadan kaldırmış olsa da, kanunen boşanan bireylerin bazı haklara sahip olmasını ortadan kaldırmamaktadır. Eğer boşanmadan sonra tarafların mağdur bir duruma düşmemesi için kanunlar, yaşam standardı yüksek olan kişiye yoksulluk nafakası ödeme mecburiyeti getirmektedir. Bu nafaka ödeme işi, kanunlarla bazı düzenlemelere tabidir. Bireylerden en çok zarar gören diğerine evlilik süresince yaşadığı hayat standartlarını idame ettirecek kadar nafaka ödemek zorundadır. Bireyler, yoksulluk nafakası ödeme seviyesini belirlemekte söz sahibi değildir. Çünkü bu durum kendisini zenginleştirebilecek kadar hak istemeye, karşı tarafın karşılayabileceği meblağdan daha fazlasını talep etme gibi durumlara sebep olabilir. Ancak kanunlar boşanmadan zarar gören tarafın boşandıktan sonraki bekar hayatının, evlilik zamanlarında ki gibi ekonomik standarda sahip olmasını sağlamaktadır.

Boşanınca Nafaka Alabilir miyim?

Boşanma nafakası bazı hallerde hakimin takdir yetkisini kullanarak sonlanabilmektedir.  Hakim tarafından maddi olarak güçlü olan tarafının eski ekonomik gücünü yitirmesi ve yoksulluk nafakasını ödeyemeyecek hale gelmesi durumunda, kesilmesine karar verilmektedir. Nafaka davası sürecinde hakim, çocuklara sahip olunması veya olunmaması gibi hallere dikkat etmemektedir. Maddi kayba uğrayacak olan tarafının mağdur olmaması için genel olarak boşanma nafakasının verilmesiyle davayı sonlandırmaktadır.

Maddi kayba uğrayan taraf evlenene kadar yoksulluk nafakasını almaya devam etmektedir. Eğer yaşam standardı düşen tarafın boşanma nafakasının kesilmemesi için veya bunun dışında bir sebeple evlilik dışı beraberlik halinde olduğu tespit edildiğinde, yoksulluk nafakası hakim kararıyla sonlandırılmaktadır. Nafakayı veren veya alan kimsenin ölümü üzerine de nafaka sonlandırılır. 4272 sayılı kanununun 176. Maddesinde yoksulluk nafakası toptan veya irat bir şekilde ödeme usulüne bağlanmıştır. Genelde nafakalar irat bir şekilde ödenmektedir. Nafakaların ödenme süreleri konusunda bir açıklama bulunmamaktadır. Bu durum bazı suiistimalleri beraberinde getirdiğinden anayasa mahkemesince alınan bir kararla bu sürenin belirlenmesi, yerel hakimlerin takdir yetkisi içerisine alınmıştır.

Kanunlarca kadınlara verilen nafaka alma hakkı, kendilerinin evlilikten sonra mesleki bir yeterlilikleri yoksa, geçimlerini devam ettirebilmeleri için uygulanan bir sistemdir. Yoksulluk nafakası, boşanmadan zarar gören kişinin boşanmadan sonra hemen bir yuva kuramayacağı, yeni bir iş bulamayacağı veya çalışmak istemeyeceği düşünülerek, tanzim edilmiş bir uygulamadır. Bu sayede kadınlar, evlilik hallerinde sahip oldukları yaşam standartlarını, evlilik sonrasında da yukarıda ki şartların sürmesi halinde yoksulluk nafakası ile temin ederler. Pozitif bir ayrımcılıkla kadınların korunması, toplumun temel değerlerinin sağlıklı bir şekilde işlemesinde önemli bir konudur. Bu nedenle yoksulluk nafakasının kadınlara temin edilmesinin kanunen sağlanması, yaşamsal anlamda rahat ve temel ihtiyaçlarını karşılayabilmelerini sağlamaktadır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top