Son Dakika
Boşanan Kadının Soyadı Değişikliği

Boşanan Kadının Soyadı Değişikliği

Boşanan Kadının Soyadı Değişikliği
3 votes, 3.67 avg. rating (75% score)

Aile birlikteliğini sona erdiren boşanma davası, çocukların velayeti, mal ve mülk paylaşımı gibi esaslarda sorunların çıkmasına sebep olmaktadır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu boşanma davası sonuçlarını ayrılan eşler için adalet içerisinde çözücü kanunlar getirmiştir. Hem velayet hususlarında hem de mal ve mülk paylaşımı gibi feri esaslarda bu durum söz konusudur. Eşlerin ayrılmasından sonra kadının soyisim konusunda mağduriyet yaşamaması adına yine Türk Medeni Kanunu belli hükümler koymuştur. Kadın evlendikten sonra eşinin soyadını kullanarak hayatını devam ettirir. İmza attığı işlerde kocasının soyadını kullanarak işlem yapar. Bu da kadının artık eşinin soyadıyla bilinmesine sebep olmaktadır. Boşandıktan sonra kızlık soyadının alınması bazı müşkül durumların yaşanmasıyla sonuçlanabilmektedir.

Kadının bazı sorunlar yaşayabileceğini düşünen 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu 173. Maddesinde kadının haklarını koruyucu önlemleri almıştır. Eğer kadına boşanma sonrası soyadı değişikliği zarar verecekse, kadının erkeğin soyadını kullanmaya devam etmesine, kızlık soyadı kullanması gibi bir zorunluluğu olmadığını açıklamıştır. Ancak buradaki şartın kadının boşandıktan sonra kızlık soyadı kullanması halinde bazı menfaatleri kaybetmesi lazım. Ayrıca hakim kadına erkeğin soyadını kullanma hakkını vermesi sırasında erkeğin bundan zarar görmeyecek olması belirlenmelidir. Karardan sonra kadın erkeğin soyadını kullanmaya devam eder. Ancak menfaatinin kalmaması durumunda dava açarak, boşanma sonrasında kızlık soyadı uygulamasına geçebilir. Burada kadının dava açma yetkisinin kanun hükümleri olmadığı şeklinde yorumlar vaki olsa da, kadının boşanma sonrası kızlık soyadı davası açamaya hakkı vardır. Bu hak, Yargıtay kararlarınca da belirlenmiştir.

Yargıtayın verdiği kararlarda kadına dava açma yetkisinin bizzat verilmesi, zarar görenin doğrudan kadın olmasından dolayıdır. Kadın eski kocasına dava ederek, kızlık soyadını kullanmaya devam edebilir. Eğer kadının eski eşi hayatta değilse, erkek tarafının varislerine dava açılarak, kadın kızlık soyadını kullanmaya devam eder. Yargıtay tarafından verilen bir kararda, altı çizilerek kadının erkeğin soyadını kullanmaya devam edebileceği karar bağlanmıştır. Söz konusu karar metninde şu ifadeler konuya açıklık getirmektedir: “Toplanan delillerden, tarafların 26 yıl evli kaldıkları, davacı kadının bu süre içinde çeşitli üniversitelerden mezun olduğu ve diplomalarında, yüksek lisans tezlerinde, katılım belgelerinde, sertifikalarında, bankacılık işlemleri ile emeklilik işlemlerinde evlilik soyadını kullandığı anlaşılmaktadır. Toplanan delillerle davacının davalının soyadını kullanmasının davalıya bir zarar vermeyeceği, davalının soyadını kullanılmasında davacının menfaatinin bulunduğu kanıtlanmıştır”

Boşanma sonrası soyadı değişikliği kadının menfaatlerine ilişkindir. Eğer kadın, erkeğin soyadını kullanmayı uygun görüyor ve kendi açısından menfaatli görüyorsa bunu yapmaya her zaman hakkı vardır.

Hakkında admin

Bir yorum

  1. serap bozdemir

    boşanma davam sonuçlanıp nufüs bilgilerim değişmeden mezun oldum ve o soyisimimle diplomam düzenlendi.Şimdi iş başvursu için diplomam gerekli ve ben 2. evliliğimi yaptım. Yeniden diplomamı çıkartıcam.Sorum kızlık soyadım ile yada şuandaki nüfus bilgilerim doğrultusunda diplomam düzenlenebillir mi? teşekkürler

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top