Son Dakika
Boşanan Kadının İddet Müddeti

Boşanan Kadının İddet Müddeti

Boşanan Kadının İddet Müddeti
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Hayatın sağlıklı bir şekilde akması adına kanunlar düzenleyici unsurlardır. Bunlar sayesinde hayattan doğabilecek karışıklıklar giderilmektedir. Boşanmadan sonra kadına verilen iddet müddetinin de kaynağı, nesebin karışmamasını sağlamaktır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu bu hususu düzenleyici bir maddeye sahiptir. İlgili kanunun 132. Maddesinde ve nüfus hizmetleri kanununun 26. Maddesinde iddet ile alakalı tanımlamalar yapılmıştır. 4721 sayılı Türk Medeni kanununun 132. Maddesinde; Evlilik sonlandırılmışsa kadın, evliliğin sona ermesinden 300 yüz gün geçmedikçe evlenemez. Aynı zamanda bu sürenin doğurmakla biteceği kanunda yer edinmiştir. Eğer kadının evliliğinde hamile olmadığı ispatlanırsa, veya ayrılan eşler yeniden bir araya gelmeye karar verirse, bu 300 günlük süre kalkar.

Boşanan Kadının İddet Müddeti

Nüfus Hizmetleri kanunun 26. Maddesinde boşanma kararının verilmesinden sonra boşanan kadının iddet müddeti süresinin başlayacağı açıklanmıştır. Boşanan kadının bekleme süresi, bu zaman içersinde doğan çocuğun nesebinin belirlenmesi içindir. Ancak kadın, iddet müddetinin kaldırılmasını sağlayarak, 300 günlük evlenmek için bekleme süresini kaldırabilir. Ancak bunun için izlenilen yol, doktordan alınan hamile olunmadığına dair raporun nüfus veya evlilik dairesine götürülmesi değildir. Bu sürenin bozulması için mahkeme kararının alınması gerekir.

Boşanan kadının iddet müddetini belirleyen yasalardır. Bu nedenle ilgili kararın yasaların çerçevesi içerisinde bozulması söz konusudur. Hakim kadının hamile olmadığına dair belgeyi, imzalamakla bu karar geçerli olur. Doktordan alınan raporun mahkeme şerhine sahip olmaması, evlilik dairelerince kabul edilmemektedir. Bu nedenle kadınların boşanmanın akabinde iddet süresini bozdurmaları için dava açmalıdırlar.

Boşanan Kadının İddet Müddeti Nasıl Kaldırılır?

Boşanan kadının iddet süresi dolmadıkça evlenmesi imkansızdır. Ancak iddet müddetini hakim kararıyla bozdurması halinde evlenebilir. Bu süre içerisinde doğacak çocuğun babası, önceki eştir. Bu karinenin ortadan kaldırılması için iddet müddetinin boşanmanın kesinleşmesinden sonra bozulması gerekmektedir. Eğer iddet müddeti mahkeme kararıyla bozulmazsa doğacak çocuğun babalık davası ortaya çıkacaktır. Bu dava ise daha zor ve çetrefilli bir durumu meydana getirecektir. Bunların yaşanmaması adına kadının boşanmanın kesinleşmesinden hemen sonra iddet süresini kaldırması gerekir.

İddet müddeti ile alakalı davalar hemen sonuçlanan davalardandır. Hasımsız dava olarak da adlandırılan bu süreç hakkında HKM’nin yorumları bazı çekişmeleri doğurmuştur. HKM hasımsız davaların Sulh mahkemelerinde görülmesi gerektiğini söylemiştir. Ancak Aile mahkemesi kanununda yer iddet davalarının yeri, Aile Mahkemeleri olarak görülmektedir. Çıkarılan HKM hakkındaki kanunla bu çelişkide ortadan kaldırılmıştır. Tavsiyemiz karışıklılığın yaşanmaması adına boşanmanın kesinleşmesinden sonra iddet davasının bozulmasıdır.

 

Hakkında admin

2 yorum

 1. merhabalar bir sorum olacak evleneceğim eşim 2009 da boşandı…burada tanıma davası kesinleşti ve biz şuanda kararın yazılmasını bekliyoruz…sorum şu olacak cevap verebilirseniz çok sevinirim…
  300 günlük iddet müddetinin kaldırılması 2009 daki karara göremi sayılacak yoksa tr deki kesinleşme yazısından sonramı ? yani kısacası biz iddet için bir işlem yapacakmıyız ?
  şöyle bir şey buldum ;
  MADDE 59’da
  Kesin hüküm ve kesin delil etkisi
  (1) Yabancı ilamın kesin hüküm veya kesin delil etkisi yabancı mahkeme kararının kesinleştiği andan itibaren hüküm ifade eder.

 2. merhaba, 25 haziranda boşanma kararım çıktı. fakat kararın yazılmasını bekliyorum. öncelikli sorum şu; yazılı kararın çıkması çok mu zaman alacak?
  diğer sorum da şu ; yurt dışında yaşayan bir türk ile yılbaşında evlenmek istiyorum. bunun için iddet süresi yazılı kararın çıkmasından sonra mı başlayacak? yoksa 25 haziranda mı iddet süresi başladı?
  orada yaşamam için gerekli işlemler yaptırmam gerekiyor, iddet süresi sorun olur mu? ne yapmam gerek? şimdiden teşekkür ederim.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top