Son Dakika
Belçika’da Boşanma

Belçika’da Boşanma

Belçika’da Boşanma
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının mutlu bir yuva kurmak için gerçekleştirdikleri evlilikler, farklı kültürel çatışmalardan dolayı bozulabilmektedir. Bu durumda boşanmanın tanınması için Türkiye’de tanıma tenfiz davası açılmalıdır. Türk vatandaşının Belçika vatandaşı olan eşinden ayrılmasıyla her şey sonlanmamaktadır. Verilen kararın Türkiye’de gözükmesi durumu da, söz konusu değildir. Ülkeler arası farklılıklardan dolayı, yabancı memleketlerde görülmüş davaların geçerli olabilmesi için, davayı açan kişinin kendi ülkesinde de kararların tanınması yoluna başvurması gerektiği, uluslar arası devlet hukukunda belirtilmiştir. Dolaysıyla yurtdışında boşanma işlemini yapan kişi, Türkiye’de boşanmanın feri esaslarının uygulanmasını sağlamak için tanıma tenfiz davası açmalıdır.

Belçika’da boşanan Türk vatandaşı biran önce tanıma tenfiz davasının başlatılıp, sonlanmasını istiyorsa, boşanmanın kesinleştiği tarihten hemen sonra, ilgili davanın Türkiye’de açılması için gereken belgeleri temin etmek için meşgul olmalıdır. Eğer kişi, davanın kesinleşme sürecinden belli bir zaman sonra tanıma tenfiz davasının açılması yolunu seçerse, belgelerin toplanmasında sıkıntılar yaşayabilmektedir. Bunun gibi bir durumla karşılaşmamak ve biran önce Türkiye’de boşanma davasının hükümlerinin tanınmasını sağlamak için boşanma avukatı aracılığıyla gereken davanın belgelerinin toplanılmasında danışmanlık hizmeti alınabilir. Belgelerin deneyimli boşanma avukatı aracılığıyla toplanılması, dava için gerekli olan belgelerin uygun bir şekilde temin edilmesini ve anlaşılan avukata gönderilmesini sağlayacaktır. Belgelerde eksik veya yanlış bir belgenin var olması, davanın süresini etkileyen bir faktördür.

Yurtdışında boşanma işlemini gerçekleştiren eş, boşanmanın tanınması için gerekli olan davayı vekalet vermesiyle sonuçlandırabilir. Kişinin yurtdışındaki işi, davanın görülmesi ve sonuçlandırılmasına mani değildir. Problemlerin yaşanmaması için kişi, vekalet verme sayesinde ilgili davanın yürütülmesini sağlayabilir. Boşanmanın hangi ülkede gerçekleşmiş olduğu, Türkiye’de açılacak olan tanıma tenfiz davasının süresine doğrudan etki edecek bir unsurdur. Çünkü Amerika’da gerçekleşen bir boşanma işlemi, Türk mahkemelerince gerekli olan boşanma tebliğlerinin gönderilmesi talebine 1-1,5 yıl içerisinde cevap verebilmektedirler. Ancak Belçika ve Avrupa’nın diğer ülkelerinde yaşanan bir boşanmada bu süre daha kısa olmaktadır. Türk mahkemelerine Avrupa ülkelerindeki mahkemelerden gerekli belgelerin istenmesine dair işlemler 5-6 ay gibi sürmektedir.

Tanıma ve Tenfiz davası için gerekli olan belgeler şu şekildedir:

  1. Boşanmanın mahkeme tarafından verilmiş asli kesinleşen karar.
  2. Bu kararın noter tasdikli Türkçeye tercümesi (Yurtdışı için konsolos tasdikli)
  3. Pasaport veya nüfus cüzdanı
  4. Vekaletmane

Belgelerin en kısa sürede toplanılması gerekmektedir. Toplamaya başlanılmadan önce boşanma avukatı bilgisine başvurulması tavsiye edilmektedir.

Hakkında admin

Bir yorum

  1. merhaba ben birbucuk yil once belcikada yasayan turk birisi ile evlendim ikimixinde ikinci evliliği bizi belcikaya goturmek icin normal vizeye basvurmadi sengel vizede red oldu sonra kendisi turkiye geldi burda ev tutuk ise girdi ben zatenn çalışıyorum fakat ramazan bayraminda belcikaya giti ve geri donmuyo bana ve ogluma paralı vize alarak goturmek istiyo resmi olmadigi icin gitmek istemedim ve sorun yaşadik gitmezsem boşicakmis beni ben bosanmak istemiyorum benden habersiz boşayabilir mi

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top