Son Dakika
Bekleme Süresi (İddet Müddeti) Kaldırma Davası

Bekleme Süresi (İddet Müddeti) Kaldırma Davası

Bekleme Süresi (İddet Müddeti) Kaldırma Davası
2 votes, 5.00 avg. rating (94% score)

Boşanma evlilik birliğinin yasal olarak sonlandırılması olarak açıklanabilir. Boşanma davası açarak boşanma gerçekleştiren kadınlar için tekrar evlenebilmeleri için yasal olarak beklemeleri gereken iddet müddeti yani yeniden evlenebilmek için bekleme süresi bulunmaktadır.

Boşanma davasının sonuçlanması neticesinde boşanmış kadınların yeniden evlenebilmek için bekleme süresi (iddet müddeti) Medeni Kanun içerisinde 132. Maddede açıklanmıştır. Söz konusu Medeni Kanunun 132. Maddesine göre boşanmış kadınların yeniden evlenebilmek için bekleme süresi (iddet müddeti) 300 gün olarak ifade edilmiştir. Boşanan kadının yeniden evlenebilmek için bekleme süresi (iddet müddeti) olan 300 gün boşanma gerçekleştiği tarihten itibaren başlar. Burada boşanmanın gerçekleştiği tarih boşanma davasında boşanma kararının kesinleştiği tarihtir. Eğer boşanma davası sürmesi esnasında kadın hamile ise ve boşanma gerçekleştikten sonra doğum yapmışsa boşanan kadının yeniden evlenebilmek için bekleme süresi (iddet müddeti) de ortadan kalkar.

Yeniden evlenebilmek için bekleme süresi (iddet müddeti) boşanmış erkekler için söz konusu olmamaktadır. Boşanan kadınların yeniden evlenebilmek için bekleme süresi ortadan kaldırılması için dava açabilmektedir.  Yeniden evlenebilmek için bekleme süresi (iddet müddeti) kaldırma davası açmak isteyen kişilerin boşanma avukatı aracılığı ile bu işlemi gerçekleştirmesi neticesinde bekleme süresi olan 300 gün en kısa süre içerisinde kaldırılmaktadır.

Boşanmanın gerçekleşmesinin ardından her insan hayatına devam etmek istemektedir. Bu nedenle tekrar aile birliği kurmak isteyen boşanmış kadınlar. Boşanmanın ardından yeniden evlenebilmek için bekleme süresi olan 300 günün bitmesi beklenmeden de bekleme süresi kaldırma davası açılabilmektedir. Bu 300 günlük bekleme süresinin amacı kadının hamile olabilme ihtimaline karşı ileride soybağı ve babalık davası gibi karmaşık durumların önüne geçmek istenmektedir. Fakat boşanmış kadınlar hamile olmadıklarını doktor raporu ile ispatlayarak ve bekleme süresi (iddet müddeti) kaldırma davası açarak bu süreden önce tekrar aile birliği kurmak amacıyla evlenebilmektedirler.

Bekleme süresi (iddet Müddeti) kaldırma davası açmak isteyen kadınların uzman boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları neticesinde bekleme süresi (iddet müddeti) kaldırma davası en kısa süre içerisinde neticelenecektir. Boşanma avukatı, sadece boşanma davasının neticelenmesi amacı ile değil aynı zamanda müvekkillerinin yasal haklarını da korumak amacıyla hizmet vermektedir. Bu nedenle boşanma avukatı tutulması durumunda boşanan kadın olası bir hak kaybının önüne geçerek bekleme süresi (iddet Müddeti) kaldırma davası açabilmektedir.

Hakkında admin

2 yorum

  1. merhaba! Ben eşimden mahkemece gerekçeli karar ile 13.05.2013 te boşandım. karar temyize gittiği için 13.09.2014 günü ancak kesinleşti ve boşanma işlemi gerçekleşti. Boşandığım eski eş zaten başka bir ilde başka biriyle birlikte yaşamaktadır. nüfustan düştüm. Bu arada ben başka biriyle birlikte yaşamaya başladım. ve şu an için birlikte olduğum kişiden 3 aylık hamile olduğumu öğrendim. birlikte olduğum kişiyle resmi nikah yapmayı düşünüyorum. İddet müddetinin kaldırılması için mahkeme kararı gerekli olduğunu biliyorum, tabi bu durumda hamile olmamam gerektiğinide biliyorum. ama ben birlikte olduğum kişiden hamile olduğum için bu durumda nasıl bir yol izlemem gerekir lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top