Son Dakika
Ayrı Yaşama Nedeniyle Boşanma Davası Açma

Ayrı Yaşama Nedeniyle Boşanma Davası Açma

Ayrı Yaşama Nedeniyle Boşanma Davası Açma
2 votes, 3.50 avg. rating (74% score)

Daha önce açılan boşanma davasının reddi ile birlikte geçen 3 yıl içerisinde eşlerin ayrı yaşamaları ve tekrar ortak hayatın kurulamaması durumunda bireyler ayrı yaşama nedeniyle boşanma davası açabilmektedirler. Medeni Kanun’da fiili ayrılık nedeniyle boşanma davası olarak nitelendirilen bu durum,eşlerin daha önce açtıkları boşanma davasının reddinden sonra 3 yıl boyunca ortak hayatın kururulamaması sonucu açılabilmektedir.

 

4721 sayılı Türk Medeni Kanunu, herhangi bir boşanma nedeni ile açılmış olan boşanma davasının reddi sonucunda, boşanma davasının reddi kararının kesinleşmesi ile birlikte başlayan tarihten sonraki 3 yıl içerisinde eşlerin, hangi nedenle olursa olsun ortak hayatı tekrar kuramaması durumunda, evlilik birliği temelden sarsılmış olarak kabul edilmektedir. Boşanma davasının reddi ile birlikte 3 yıl içerisinde eşlerin ortak hayatı yeniden kuramaması durumunda taraflardan birisinin talebi ile boşanma kararı verilir.

 

Söz konusu kanun maddesi göre fiilen bitmiş bir evliliğin zorla sürdürülemeyeceği fikrine dayanmaktadır.

 

Fiili ayrılık yani eşlerin ayrı yaşaması sonucu boşanma gerçekleştirilmesinin belirli şartları vardır. Buna göre eşler daha önce bir boşanma davası açmış ve boşanma davası reddedilmiş olmalıdır. Fiili ayrılık ya da ayrı yaşama nedeniyle açılacak olan boşanma davası için daha reddedilen boşanma davasının kim tarafından açıldığının bir önemi bulunmamaktadır. Ayrı yaşama nedeniyle boşanma davası açılmak istenmesi durumunda her iki taraf da boşanma davasını açabilmektedir.

 

 

Ayrı yaşama sonucu boşanmak istiyorum diyen kişiler açısından ortak hayatın kurulmamış olması eas unsurdur. Eşlerin boşanma davasının reddinden itibaren 3 yıl içerisinde aynı evde birlikte yaşamaları ortak hayatın tekrar kurulabilir olduğu yönünde bir kanı yaratabilmektedir. Lakin eşlerin bu üç yıl içerisinde zaman zaman görüşmeleri, ortak hayatın tekrar kurulduğu anlamı da taşımamaktadır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top