Son Dakika
Avusturya’daki Boşanmanın Tenfizi
Avusturya'daki Boşanmanın Tenfizi

Avusturya’daki Boşanmanın Tenfizi

Avusturya’daki Boşanmanın Tenfizi
3 votes, 4.00 avg. rating (80% score)

Avusturya’da ikamet eden Türk vatandaşları açısından bu ülkede açılacak boşanma davası sonucu evliliğin noktalanması durumunda, Avusturya mahkemelerinin vermiş olduğu boşanma hükmünün ülkemizde geçerli olabilmesi için tenfiz davası açılması gerekmektedir. Avusturya’daki boşanmanın tenfizi kavramı, bu boşanmanın ülkemizde icra edilebilir olması ile ilgili bir durumdur. Yani Avusturya mahkemesinin verdiği boşanmaya ilişkin mal paylaşımı, tazminat, nafaka… gibi durumların ülkemizde de geçerli olabilmesi için tenfiz davası açılması gerekmektedir. Avusturya’daki boşanmanın tenfizi işlemi yapılmaz ise ileriki dönemde, miras, mal paylaşımı, yeniden evlenebilme gibi bir çok hususta hak kaybı yaşanması durumu ortaya çıkmaktadır.

 

 

Avusturya’daki Boşanmanın Tenfizi Nerede Yapılır?

Avusturya’daki boşamanın Türkiye’de geçerli olabilmesi için açılacak boşanma tenfiz davalarında görevli mahkeme Aile Mahkemesidir. Bireyler tenfiz davası için gerekli belgelerle birlikte yetkili Aile Mahkemesine başvuru yaparak yurtdışı boşanma kararının ülkemizde tenfiz edilmesini sağlayabilirler. Avusturya’da yaşayan ve Türkiye’de ikamet adresi bulunmayan kişiler açısından ise bu dava İstanbul, İzmir, Ankara illerinden bir tanesinde açılabilmektedir. Davaya katılım zorunlu değildir fakat davanın yürütülme ve hukuki prosedürlerin yerine getirilme şekli dava süresini direk olarak etkilemektedir. O nedenle bireylere Türkiye’de bulunan boşanma avukatları aracılığı ile tenfiz davası açmaları önerilir.

 

Avusturya’daki Boşanmanın Tenfizi Ne Kadar Sürer?

Avusturya’da boşanmış Türk vatandaşlarının ülkemizde açacakları tanıma ve tenfiz davası ile ilgili olarak merak edilen konulardan birisi de davanın ne kadar süreceğidir. Avusturya’daki boşanmanın tenfizi süresi davanın nasıl yürütüldüğü ile ilgili olarak farklılık gösterecektir. Örneğin boşanan çiftlerin ikisinin de Türkiye’de farklı tanıma tenfiz avukatı tutmaları durumunda bu dava 1 hafta ile 3 ay arasında bir sürede sonuçlandırılabilirken, tarafların avukat tutmayarak kendileri dava sürecini yürütmeleri durumunda bu dava 2 3 yıl sürebilmektedir.

 

 

Avusturya’daki Boşanmanın Tenfizi Ücretleri

Avusturya’daki boşanma kararının ülkemizde geçerli olabilmesi adına açılacak tenfiz davalarında ödenmesi gereken ücretler içerisinde, gerekli belgelerin hazırlanması ve çevirilerinin noter onayı ile yapılması için ödenecek tutarlar, davanın açılabilmesi için mahkeme masrafları ve tutulacak boşanma tanıma tenfiz avukatı için ödenecek tutarlar yer alır. Bireylerin bu süreçte avukat tutmaları zorunlu bir durum değildir. Lakin, davanın yürütülmesi esnasında avukat tutulmaz ise, bir çok kez duruşmaya katılma durumunun ortaya çıkacağı düşünülürse bireylerin avukat masrafından daha fazla maliyeti karşılamaları gerekebilmektedir.

Hakkında admin

2 yorum

  1. Iyi gunler ben almanyada boxandim yaklasik onsenedir turkiyedendemi bosanmam lazim yoksa otomatik olarak bosanmis sayiliyormuyum

    • Almanya’da boşanma kesinleştikten sonra TÜrkiye’de tanıma tenfiz davası açmanız gerekir. Alman mahkemesinin verdiği boşanma kararı TÜrkiye’de direk geçerli olmamaktadır.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top