Son Dakika
Avusturya’da Boşanma

Avusturya’da Boşanma

Avusturya’da Boşanma
2 votes, 4.00 avg. rating (81% score)

Türk vatandaşının Avusturya vatandaşı olan eşinden boşanması, Türkiye içerisinde de boşanma hükümlerinin tanınmasını gerekli kılıyor. Bu nedenle boşanan eş, Türkiye’de boşanma avukatı aracılığıyla tanıma tenfiz davası açmak için başvurmalıdır. Tanıma tenfiz davasının açılmasının sebebi yurtdışında boşanma davasının Türkiye’de geçerli hükümlerinin icra edilebilmesi içindir. Eğer yurtdışında boşanma işlemini gerçekleştiren eş, Türkiye’de boşanmanın tanınması için gerekli olan davayı açmazsa, kendisi evlilik halini sürdürmüş olduğundan, Türkiye’de evli olan kişinin haklarına sahip olur. Evlenmek istediğinde medeni hali evli olduğundan isteği kabul edilmez. Ayrıca miras hukukunda da problemler meydana gelebilir.

Bu gibi sorunların yaşanmaması adına boşanma avukatı aracılığıyla tanıma ve tenfiz davasının Türkiye’de görülmesi sağlanmalıdır. Boşanmanın kesinleşmesinden sonra davanın hemen açılması için hareket edilmesi, davanın daha kısa sürede sonuçlanmasını sağlayacaktır. Ancak boşanma davasının kesinleşmesinden sonra tanıma tenfiz davası için zamanın uzaması, dava süresinin uzamasına sebep olabilecektir. Türk mahkemelerinin ilgili mahkemeden boşanmanı feri esaslarına dair isteyeceği tebligat belgelerinin taraflarına ulaşması da, ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Amerika’da istenilen belgeler 1,5 yıl gibi bir zaman içerisinde hazırlanmaktadır. Avrupa ülkelerinde bu zaman 5-6 ay gibidir.

Boşanmanın yurtdışında kesinleşmesinden sonra tanıma tenfiz davası için gereken belgelerin biran önce temin edilmesi, önemlidir. Dava kesinleştikten sonra araya zamanın girmesi, belgelerin temin edilmesinde güçlükler çıkarabilir. Bu nedenle boşanan kişi, Türkiye içerisinde ilgili davanın görülmesi için aynı zaman zarfı içerisinde başvurularını gerçekleştirmelidir.

Türkiye’de boşanmanın tanınması için gerekli olan dava için ilgili belgeler şu şekildedir:

  1. Davanın yabancı mahkemece kesinleşmiş olduğuna dair belge
  2. Yabancı mahkemece verilen belgenin noter tasdikli tercümesi
  3. Pasaport veya nüfus cüzdanı belgesi
  4. Vekaletname ( Avukatın sicil belgelerinin bulunduğu belge )

Eğer yurtdışında boşanan eş, işlerinden dolayı Türkiye’ye gelemeyecekse avukatına vekalet vermesi kaydıyla davanın görülmesini sağlayabilir. Bunun için gerekli olan belgelerin tamam edilmesinden sonra, avukata güvenli bir kargo firmasıyla gönderilmesi yeterlidir. Belgelerin toplanmadan önce avukattan bilgi alınması çok önemlidir. Belgelerin nereden ve nasıl alınacağı? Ne şekilde olması gerektiği gibi hususlarda avukatların yönlendirmeleri, dava süresinin kısalması için önemlidir.

Toparlamamız gerekirse, Türkiye dışında yaşanan boşanmaların geçerli hükümlerinin tenfiz edilmesi, kesinleşen kararların Türkiye’de tanınmasıyla mümkün olmaktadır. Eğer kişi, boşanmanın asli kararlarının Türkiye’de geçerli olmasını istiyorsa, tanıma tenfiz davasını en kısa sürede açmalıdır.

Hakkında admin

Bir yorum

  1. Iyi Günler

    Biz avustuyada yasiyoruz, kuzenim buraya gelin geldi esi buranin vatandaşı yaklaşık bir senedir evliler ve bir senedir burda,bir hafta önce hırpalayıp elinden e card vizesini pasaportunu alıp kapının önüne atmışlar bir haftadır bizde, dördüncü ayda vizesi biticek kuzenimin ,eşinin niyeti bunu tekrar türkiyeye yolamak ama ben bunu istemiyorum bizim kendimize ayit evimiz var neyapabilirim onu göndermemek icin lütfen yardımcı olun vizesi biterse yolarlar

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top