Son Dakika
Avustralya’da Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Avustralya’da Boşanmanın Türkiye’de Tanınması

Avustralya’da Boşanmanın Türkiye’de Tanınması
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Yurtdışında bulunan mahkemelerde yapılan boşanma işlemleri milletler arası özel hukuk gereğince ülkemizde tanınmamaktadır. Bu nedenle Avustralya’da boşanmış Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının boşanmalarının Türkiye’de tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açmaları gerekmektedir. Avusturalya’da boşanma gerçekleştiren kişiler boşanma tanıma tenfiz davası açmamaları durumunda Türkiye’ye döndüklerinde yasal olarak hala evli oldukları gerçeğiyle yüzleşmek zorunda kalmaktadır. Avusturalya’da boşanmanın Türkiye’de tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açılması zorunludur. Aksi halde yabancı mahkemede verilen boşanma kararının Türkiye’de bir hükmü bulunmamaktadır.

Avustralya’da yaşadığı dönemde Avustralya mahkemeleri aracılığı ile boşanma gerçekleştirmiş vatandaşlarımız çoğu zaman Avustralya’da boşanmanın Türkiye’de tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açılması gerektiğinin farkında olmamaktadırlar. Fakat boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması durumunda Avusturalya’da boşanma ne yazık ki Türkiye’de geçerli olmamaktadır. Avustralya’da boşanmanın Türkiye’de tanınması adına boşanma tanıma tenfiz davası açılmaması durumunda vatandaşlarımız Türkiye’ye döndüklerinde ve resmi bir işlem yapmak istediklerinde hala evli olarak göründüklerini ancak o zaman fark edebilmektedirler. O nedenle ileriki dönemde boşanmanın Türkiye’de tanınması ile ilgili bir sorun yaşanmaması adına Avustralya’da boşanma gerçekleştiren kişilerin en kısa zamanda boşanma tanıma tenfiz davası açmaları önerilmektedir.

Avustralya’da boşanmanın Türkiye’de tanınması ne kadar sürer?

Avustralya’da boşanma gerçekleştiren kişilerin açılacak olan boşanma tanıma tenfiz davaları dava süreci içerisinde atılacak adımların doğru olması durumunda en erken 1 hafta içerisinde neticelenebilmektedir. Fakat bireylerin süreci doğru yönetmemesi durumunda yıllarca süren boşanma tanıma tenfiz davaları da görülmektedir. Avustralya’da boşanmanın Türkiye’de tanınması için açılacak boşanma tanıma tenfiz davalarında süreyi belirleyen en büyük unsur Avustralya’da boşanma gerçekleştirmiş iki eşinde Türkiye’de farklı farklı tanıma tenfiz avukatı için vekalet vererek süreci yönetmesi olmaktadır. İki eşin de tanıma tenfiz avukatı için vekalet çıkarması ve gerekli belgelerin hazırlanması durumunda Avustralya’da boşanmanın Türkiye’de tanınması davası en erken 1 haftada çözülebilmektedir. Fakat eşlerin türkiyede bulunan bir boşanma tanıma tenfiz avukatı için vekalet vermemeleri ve gerekli belgeleri Avustralya mahkemelerinin göndermesini beklemeleri durumunda dava yıllarca sürebilmektedir.

Boşanma tanıma tenfiz davalarında Avustralya’da boşanma işlemine ilişkin belgelerin Avustralya’dan gelmesinin beklenmesi durumunda bu belgeler 6 ile 10 ay arasında bir sürede gelmektedir. Fakat Avustralya’da boşanma gerçekleştirmiş eşlerin bu belgeleri kendileri hazırlaması ve Türkiye’de bulunan boşanma tanıma tenfiz avukatına göndermesi durumunda en kısa sürede Avustralya’da boşanmanın Türkiye’de tanınması davası neticelenecektir.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top