Son Dakika
Avukat Tuğsan Yılmaz ile Boşanma Davası Hakkında

Avukat Tuğsan Yılmaz ile Boşanma Davası Hakkında

Avukat Tuğsan Yılmaz ile Boşanma Davası Hakkında
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma davam ekibi olarak boşanma davaları konusunda profesyonel, ünlü isimlerin avukatlığını yapan uzman boşanma avukatı Tuğsan Yılmaz ile birlikte boşanma süreçleri hakkında kısa bir söyleşi yaptık.  Söyleşimizde okurlarımızın sıkça sorduğu ve merak edilen soruları sizin yerinize Avukat Tuğsan Yılmaz’a yönelttik.

Sayın Yılmaz öncelikle Boşanma davam okurlarının merak ettiği bir sorumuz var. Anlaşmalı boşanma ile çekişmeli boşanmanın farkları nelerdir?

Eşlerin boşanmanın şekil ve şartları konusunda uzlaşıp uzlaşmamasına göre açılacak olan boşanma davasının türü değişmektedir. Zira taraflar boşanmanın şekli, mal paylaşımı, varsa çocukların velayeti vs. konularda uzlaştıkları durumda anlaşmalı boşanma yolunu tercih etmekte ve bu yol çekişmeli boşanma davasına nazaran çok daha kısa sürmektedir.

Sayın Yılmaz eşler boşanmaya karar vermeleri ve boşanma ile ilgili olarak tüm konularda anlaşmaları durumunda anlaşmalı boşanma davası açmak için ne gereklidir?

Anlaşmalı boşanma davası açmaya karar veren çiftler öncelikle boşanmanın tüm şartlarını içeren bir anlaşmalı boşanma protokolü düzenlemeli veya vekalet verdiği boşanma avukatı aracılığı ile bir anlaşmalı boşanma protokolü düzenletmelidir. Elbette ki taraflar anlaşmalı boşanma protokolü hazırlama işlemini kendileri yürütebilirler fakat bilinmelidir ki profesyonel boşanma davaları konusunda uzman bir avukat tarafından anlaşmalı boşanma protokolü  hazırlanması , boşanma davasının görülmesi noktasında hakimin anlaşmalı boşanma davasının reddi kararını engelleyebilmektedir.

Peki eşlerin boşanma ile ilgili her hangi bir konuda fikir ayrılığına düşmesi durumunda boşanma nasıl gerçekleşmektedir?

Bu durumda anlaşmalı boşanma davası söz konusu olamayacağı gibi taraflardan birinin çekişmeli boşanma sebeplerinden bir tanesine dayanarak boşanma davası açması gerekecek olup dayandığı boşanma sebebinin ispatına yarayacak argümanların mahkemede delil olarak sunulması gerekmektedir.  Ayrıca diğer eş de dayandığı çekişmeli boşanma sebebinin farklı olması durumunda karşı dava açabilmektedir.

Karşı dava açmak konusunu biraz detaylandırmanız mümkün müdür?

Çekişmeli boşanma sebeplerinden bir tanesine dayanarak açılmış olan boşanma davası dayanağı diğer eş bakımından farklılık gösterebilmektedir. Örneğin kocanın akıl hastalığı nedeniyle açmış olduğu boşanma davasının görülmesi esnasında davalı konumundaki eşin şiddet görmesi hasebiyle ileri süreceği iddialar aynı davanın konusu olamayacağından yeni bir dava açılması gerekmektedir. Uygulamada bu iki dava birleştirilmekte taraflar davacı – karşı davalı , davalı – karşı davacı sıfatlarıyla iki nedene dayanan ve usul ekonomisi bakımından birleştirilen tek bir boşanma davası çatısı altında yer alacaktır.

Çekişmeli boşanma sebepleri dediniz peki nedir bu çekişmeli boşanma sebepleri?

Türk Medeni Kanununa Göre zina diğer bir değişle aldatma, hayata kast, pek kötü veya onur kırıcı davranış, akıl sağlığının yitirilmesi, eşlerin birlikte ikamet ettikleri hanenin terk edilmesi, suç işleme ve haysiyetsiz hayat sürme gibi sebepler olabilmektedir.

Bugün Avukat Tuğsan Yılmaz ile hoş bir sohbet gerçekleştirdik. Boşanma davam ekibinin, siz okurlarımızın merak ettiği sorular ve Avukat Tuğsan Yılmaz’ın cevaplarının olduğu yazının devamı haftaya tekrar sizlerle olacaktır. Boşanma davam ekibinin, konusunda uzman boşanma avukatları ve uzman psikologlar  gerçekleştireceği söyleşiler devam edecektir. Boşanma süreçleri hakkında bilmek istediklerini olması durumunda ekibimiz, sizin yerinize sorularınızı uzmanlarımıza yöneltmektedirler.

Soru Sormak İçin Hemen Tıklayın!!

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top