Son Dakika
Anlaşmalı Olarak Boşanma

Anlaşmalı Olarak Boşanma

Anlaşmalı Olarak Boşanma
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Eşlerin evlilik birliğinin sürdürülebilir olmadığına kanaat getirdikleri durumlarda yasal olarak boşanma işlemi gerçekleştirmek için eşler boşanma davası açmaktadır. Anlaşmalı olarak boşanma işlemi gerçekleştirecek olan eşler boşanma ile ilgili tüm konularda uzlaşma içerisinde olmaktadırlar.

Anlaşmalı Olarak Boşanma

Eşlerin boşanma ile ilgili tüm konularda fikir birliğinde olması neticesinde açılacak olan boşanma davası, anlaşmalı boşanma davası olarak ifade edilmektedir. Anlaşmalı olarak boşanma işlemi gerçekleştirmek isteyen eşler öncelikle anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirmek durumundadırlar. Anlaşmalı boşanma şartları 3 madde olarak sıralanabilmektedir. Birincisi eşlerin en az 1 yıl süredir evli olmaları, ikincisi eşlerin boşanma ile ilgili tüm konularda uzlaşma içerisinde olduklarını beyan ettikleri bir anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) son olarak da eşlerin boşanma davası esnasında salonda bulunmaları.

Anlaşmalı olarak boşanma işlemi gerçekleştirecek eşler açısından en önemli unsur anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi ) imzalanmasıdır. Anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) içerisinde eşlerin nafaka, velayet, mal paylaşımı, tazminat, gibi konularda uzlaşma içerisinde olduklarını beyan etmeleri gerekmektedir. Boşanma ile ilgili olarak her hangi bir konunun atlanması, unutulması, ufak tefek pürüzlerin olması, yada daha farklı bir olumsuzluk durumunda hakim anlaşmalı boşanma davasının reddine veya ileri bir tarihe ertelenmesine karar verebilmektedir. Bu da hali hazırla zor bir süreç olan boşanmanın en kısa sürede gerçekleşmesinin önüne geçmektedir.

Halen bir çok kişi anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) için adliye etraflarında bulunan arzuhalciler aracılığı ile protokol doldurtmaktadır. Bilinmelidir ki her evlilik içerisinde kendi özel durumlarını barındıracağı için her boşanma da içerisinde kendi özel durumlarını barındırmaktadır. Arzuhalciler tarafından standart olarak hazırlanan anlaşmalı boşanma protokolü de çoğu zaman hakimler tarafından reddedilmektedir. Bu nedenle eşler anlaşmalı olarak boşanma işlemi gerçekleştirmeden önce mutlaka uzman anlaşmalı boşanma avukatı ile iletişime geçmelidirler.

Anlaşmalı boşanma avukatı boşanma davalarındaki bilgi birikim ve deneyimleri ile müvekkillerine hukuki destek sağlayan profesyonel hukukçulardır. Boşanma hassas bir durum olduğu için eşlerin bu süreçte hem sürecin en kısa sürede boşanma olarak gerçekleşmesi hem de boşanma  davasından doğacak olan haklarının korunması için anlaşmalı boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları, onlara mutlak fayda sağlayacaktır.

 

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top