Son Dakika
Anlaşmalı Boşanmanın Faydaları

Anlaşmalı Boşanmanın Faydaları

Anlaşmalı Boşanmanın Faydaları
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Anlaşmalı boşanma davası açmak, eşler açısından zorlu boşanma sürecinin en kısa sürede sonlanması ve evliliğin yasal olarak noktalanması anlamına gelmektedir. Anlaşılabileceği üzere boşanma zor bir süreçtir ve bu süreç içerisinde eşler maddi ve manevi olarak sıkıntılar yaşamanın yanı sıra bu sürecin uzaması sosyal ve psikolojik açıdan da onları zor duruma sokabilmektedir. Boşanma süreci eşler üzerinde olduğu kadar müşterek çocuklar üzerinde de psikolojik bir çöküntüye neden olabilmektedir. O nedenle anlaşmalı boşanma bu sürecin en kısa vadede atlatılması adına hem eşler hem de çocuklar açısından fayda sağlamaktadır.

 

Anlaşmalı boşanma davası açarak en kısa sürede bu sürecin atlatılmak istenmesinin yanı sıra eşlerin boşanma sürecinde medeni bir şekilde ayrılık kararı alıp bu ayrılığı ilgilendiren tüm konularda da uzlaşma içerisinde olmaları ileriki müşterek çocuğun gelişimi açısından önemlidir. Zira eşlerin kavgalı bir şekilde boşanma gerçekleştirmeleri çocuğun gelişimini olumsuz etkileyebilmektedir.

 

Anlaşmalı boşanmanın faydaları arasında bir diğer unsur ise maddi konularda eşlerin uzlaşması ve herhangi bir hak kaybı yaşanmadan evlilik birliğinin sonlandırılması olmaktadır. Anlaşmalı boşanma davası açacak kişilerin bu süreçte maddi anlamda bir hak kaybı yaşamamaları için imzalamaları gereken anlaşmalı boşanma protokolünü uzman bir boşanma avukatı aracılığı ile hazırlamaları önerilir.

Anlaşmalı boşanma, çekişmeli boşanma davaları ile kıyaslandığında çok daha kısa sürmektedir. Bu anlamda çekişmeli boşanma davaları ortalama bir yıl gibi bir sürede sonuçlanırken, anlaşmalı boşanma davaları ise ortalama 2 3 ay içerisinde neticelenmektedir. Anlaşmalı boşanma davasının kısa sürmesi eşlerin bu süreci daha kısa sürede atlatmalarını sağlamaktadır. O nedenle anlaşmalı boşanma gerek kadın gereksede erkek açısından mutlak fayda sağlayan boşanma türü olarak karşımıza çıkmaktadır.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top