Son Dakika
Anlaşmalı Boşanmadan Sonra Nafaka Talep Edilebilir Mi?

Anlaşmalı Boşanmadan Sonra Nafaka Talep Edilebilir Mi?

Anlaşmalı Boşanmadan Sonra Nafaka Talep Edilebilir Mi?
1 vote, 1.00 avg. rating (51% score)

Eşlerin boşanma süreci içerisinde boşanmayı ilgilendiren tüm konularda uzlaşma içerisinde olması sonucu evlilik birliğini sonlandırmaları kavramı anlaşmalı boşanma olarak adlandırılmaktadır. Anlaşmalı boşanma gerçekleştiren çiftler, çocuğun velayet, mal paylaşımı, tazminat gibi hususlarda hem fikir olduğu gibi nafaka konusunda da hem fikir olmak durumundadırlar. Anlaşmalı boşanma sürecinde tarafların nafaka talebinin olmaması ileriki dönemlide nafaka talep edilebilmesini engellememektedir.

Anlaşmalı Boşanmadan Sonra Nafaka Alınabilir Mi? 

Anlaşmalı boşanma sonucu evliliğin yasal olarak bitirilmesi sürecinde tarafların iştirak nafakası (çocuk bakım nafakası) konusunda bir taleplerinin olmaması ve bu durumu anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde beyan etmeleri ileriki dönemde iştirak nafakası (çocuk bakım nafakası) taleplerini etkilmemektedir. Anlaşmalı boşanma ile evliliğini sonlandıran bireylerden çocuğun velayetini alan taraf çocuğun velayetini almayan bireyden maddi ödeme gücü oranında iştirak nafakası (çocuk bakım nafakası) talep edebilmektedir.

 Çocuk İçin Anlaşmalı Boşanmadan Sonra Nafaka

İştirak nafakası (çocuk bakım nafakası) bilindiği gibi çocuğun giderlerinin karşılanması adına verilen bir nafaka türüdür ve anlaşmalı boşanma davasından sonra da talep edilebilmektedir. Anlaşmalı boşanmadan sonra nafaka talep edilebilir mi diye merak eden kişilerin bu süreçte nafaka davası açmaları gerekir.

 Anlaşmalı Boşanmadan Sonra Nafaka Talebi Nasıl Yapılır?

Anlaşmalı boşanmadan sonra nafaka davası açmak isteyen kişiler açısından yetkili mahkeme Aile Mahkemesidir. Bu noktada boşanmadan sonra açılacak nafaka davası için hangi Aile Mahkemesine nafaka davası açılması gerektiği doğru tespit edilmelidir.

Aşağıda boşanmadan sonra nafaka talebiyle ilgili sıklıkla merak edilen konular yer almaktadır.

anlaşmalı boşanmadan sonra nafaka artırımı

anlaşmalı boşanmadan sonra nafaka talebi

anlaşmalı boşanmadan sonra nafaka davası

boşanmadan sonra nafaka davası zamanaşımı

anlaşmalı boşanmadan sonra iştirak nafakası

anlaşmalı boşanmadan sonra yoksulluk nafakası

Hakkında admin

Bir yorum

  1. Merhaba lar ben esimden bir y il oldu ayrilali anlasmali sekilde velayet onda aylik ucyuz lira anlastik her Ay gonderdim simdi cocugu bana verdi istemiyorum dedi ve nafakayi yükselt Me ve tazminat davasi acacagim diyor bnm ise evlilikten kalan Halen yirmi milyar daha borcum var bnm ne yapmam lazim lütfen yardım edin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top