Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Şartları

Anlaşmalı Boşanma Şartları

Anlaşmalı Boşanma Şartları
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Evlilik birliği daha fazla sürdürülemez duruma geldiğinde eşler doğal olarak boşanma davası açmak istemektedirler. Boşanma davası açmak isteyen eşlerin uzman boşanma avukatı aracılığı ile hukuki destek almaları boşanma süreci esnasında eşlere avantaj sağlamaktadırlar. Boşanma davası açacak olan eşlerin boşanma ile ilgili her konuda uzlaşma içerisinde olması ve anlaşmalı boşanma şartları yerine getirmesi gerekmektedir. Bu durum açılacak olan davanın da anlaşmalı boşanma davası olarak görülmesine olanak sağlamaktadır. Anlaşmalı boşanma davası ,çekişmeli boşanma davası ile karşılaştırıldığında daha kısa süre içerisinde ve çoğu zaman da tek celsede boşanma şeklinde gerçekleşmektedir.

Anlaşmalı boşanma davası açacak olan eşlerin anlaşmalı boşanma davası açabilmeleri için belirli şartları yerine getirmiş olmaları gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Şartları Nelerdir?

Anlaşmalı boşanma şartları Türk Medeni Kanununda ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Eşlerin anlaşmalı boşanma davası açabilmeleri için bu anlaşmalı boşanma şartları ile ilgili olarak yerine getirmesi gerekmektedir.

 

1-      Anlaşmalı boşanma davası açmak isteyen eşlerin en az  1 yıl öncesinde evlenmiş olmaları gerekmektedir. Bir yıldan daha kısa süredir evli olan ve boşanmaya karar veren çiftler boşanma işlemi gerçekleştirememektedirler.

2-      Evlilik birliğini sona erdirmek için anlaşmalı boşanma gerçekleştirmek isteyen eşlerin her konuda uzlaşma içerisinde olması gerekmektedir. Uzlaşma içerisinde olacakları konular mal paylaşımı, nafaka, tazminat, varsa çocukların velayeti gibi konular olmalıdır. Bu uzlaşmanın yer aldığı bir de anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) imzalanmalıdır.

3-      Taraflar anlaşmalı boşanma davasını görüleceği gün ve saatte mahkeme salonunda hazır bulunmalıdırlar. Bunun sebebi hakimin boşanma ile ilgili olarak tarafların iradelerini duruşma esnasında beyan etmelerini eşlerden isteyecektir. Eşlerden birisinin ve ya her ikisinin de duruşma esnasında mahkeme salonunda olmaması durumunda hakim boşanma işlemini neticelendirmeyecektir. Bu nedenle eşlerin anlaşmalı boşanma davası esnasında mahkemede olmaları gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Şartları Olmadan Anlaşmalı Boşanma Olmaz.

Anlaşmalı boşanma şartları yukarıda belirtildiği üzere tarafların anlaşmalı boşanma gerçekleştirmeleri için gerekli olan unsurlardır. Anlaşmalı boşanma şartları ile ilgili olarak belirtilen şartlardan her hangi birisi yerine getirilmemesi durumunda eşlerin anlaşmalı boşanma şartları için uygun olmaması neticesinde anlaşmalı boşanma davası açmaları mümkün olmamaktadır.

Boşanma sürecinde uzman boşanma avukatı tarafından hukuki destek alınması durumunda uzman boşanma avukatı eşlerin anlaşmalı boşanma şartları için uygun olup olmadığı yönünde destek sağlamaktadır ve anlaşmalı boşanma gerçekleştirmek isteyen eşlere anlaşmalı boşanma şartları için uygunluk sağlamaları adına bu şartların yerine getirilmesi için anlaşmalı boşanma protokolü  hazırlanması esnasında uzman desteği vermektedir.

 

Hakkında admin

5 yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top