Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Protokolü
Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Anlaşmalı Boşanma Protokolü

Anlaşmalı Boşanma Protokolü
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Anlaşmalı boşanma davalarında Medeni Kanun eşlerin boşanmayı ilgilendiren tüm konularda uzlaştıklarına dair aralarında anlaşmalı boşanma protokolü imzalamalarını şart koşmaktadır. Anlaşmalı boşanma protokolü anlaşmalı boşanma davalarının iskeletini oluşturur. Eşler, anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde çocuğun velayeti, evlilik içerisinde edinilen malların paylaşımı, nafaka ve tazminat talepleri gibi konularda uzlaşma içerisinde olduklarını beyan etmelidirler. Anlaşmalı boşanma protokolünün hukuka uygun yapılması eşlere tek celsede boşanma gerçekleştirilmesi sağlamaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü Nasıl Hazırlanmalıdır?

Anlaşmalı boşanma protokolü titizlikle hazırlanmalıdır. Anlaşmalı boşanmalarda bireylerin anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde verdikleri beyanlar bağlayıcı hükümler içerir. Örneğin boşanma sonrası tazminat talep etmek isteyen bireylerin anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde tüm haklarından feragat ettiğini belirtmeleri geri dönülemez sonuçlara neden olacak ve tazminat hakkı olmayacaktır. Bu gibi bir çok konuda hak kaybı ile karşılaşılmaması adına bireylerin uzman bir boşanma avukatı tarafından destek almaları önerilmektedir.

Anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde uzlaşılan konuların da detaylı ve açık bir şekilde ifade edilmesi gerekir. Örneğin eşlerin çocuğun velayeti konusunda hemfikir olmaları tek başına yeterli olmayabilir. Eşler çocuğun velayeti konusunda anlaşmaları ve velayeti almayan tarafın çocuğu hangi sıklıkla ve hangi şartlar altında görebileceği de açıkça ifade etmelidirler. Diğer yandan çocuğun velayeti kararı verilirken esas unsur çocuğun menfaatleri olduğundan eşlerin uzlaşmaları tek başına yeterli olmayabilmektedir. O nedenle anlaşmalı boşanma davalarında da etkili bir savunma yapılması gerekir.

Anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanırken kimi zaman bireyler adliye etraflarında bulunan dilekçeciler aracılığı ile bu işlemi yürütebilmektedirler. Lakin hukuki altyapısı olmadan yapılan bu işlemler açılacak anlaşmalı boşanma davasının süre olarak uzamasına neden olabileceği gibi anlaşmalı boşanma davasının reddi ile de sonuçlanabilmektedir. Bilindiği gibi anlaşmalı boşanma davasının reddi durumunda tekrar boşanma davası açılabilmesi için 3 yıl beklenmesi gerekmektedir. Bu da bireyler açısından gereksiz bir zaman kaybı yaşamaları anlamına gelecektir.

 

Hakkında admin

4 yorum

  1. Merhaba ismim Anlaşmalı Boşanma Protokolü, evlilik bir yılını doldurmadan anlaşmalı boşanma yapamazmıyız?

  2. Anlaşmalı Boşanma Protokolü ile ilgili yardımlarınız için teşekkür ediyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top