Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Protokolü (Sözleşmesi) Nedir?

Anlaşmalı Boşanma Protokolü (Sözleşmesi) Nedir?

Anlaşmalı Boşanma Protokolü (Sözleşmesi) Nedir?
3 votes, 2.67 avg. rating (60% score)

Boşanmak isteyen eşlerden her iki tarafın da boşanma ile ilgili olarak verilecek olan tazminat, ödenmesi gereken nafaka ve çocukların velayet gibi hususlarda fikir birliğinde olması neticesinde açılacak olan boşanma davaları, anlaşmalı boşanma davası olarak adlandırılmaktadır. Anlaşmalı boşanma davası açacak olan eşler öncelikle anlaşmalı boşanma protokolü ardın da anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlamalıdırlar.

Anlaşmalı Boşanma Protokolü (Sözleşmesi) Nedir?

Anlaşmalı boşanma protokolü, boşanmaya karar vermiş olan eşlerin fikir birliğinde olduğu konuların açıkça belirtilmesi esasına dayanmaktadır. Örneğin boşanma sonrası çocukların velayetinin kimde olacağı , velayeti almayan kişinin çocuklar ile hangi süre ve şartlar altında görüşebileceği, ödenecek bir nafaka varsa hangi miktarda olacağı, ortak malların kimin olacağı gibi kritik konular üzerinde anlaşmaya varmaları ve bu anlaşmanın detaylarının anlatıldığı bir anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) hazırlanmalıdır.

Anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) içerisinde eşlerin mutlaka imzalarının bulunmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) içerisinde tarih bölümünün olması da diğer dikkat edilmesi gereken unsur olmalıdır. Anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) hazırlanmasının ardından bir de anlaşmalı boşanma dilekçesi hazırlanması gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma dilekçesi eşlerin evlilik birliğini daha fazla yürütmek istemediklerine ve karşılıklı anlaşarak boşanmak istediklerine yer verilmelidir. Anlaşmalı boşanma davası dilekçesi içerisinde ayrıca anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) hazırlandığına ve ekte bu protokolün (sözleşmenin) sunulduğuna değinilmesi gerekmektedir.

Boşanma işlemi ciddi bir olduğu ve boşanmanın reddedilmesi durumunda aynı sebeple 3 yıl içerisinde tekrar boşanma davası açılamayacağı için bireylerin eğer anlaşmaya kesin karar vermeleri halinde mutlaka bir anlaşmalı boşanma avukatı aracılığı ile boşanma işlemlerini yerine getirmeleri gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma avukatı , zorlu boşanma sürecinin daha kısa sürede ve doğru bir şekilde sonuçlanmasında sizlere hukuki hizmet vermektedir. Boşanma davası açmak için boşanma avukatı şart değildir fakat söylediğimiz gibi boşanma davasının doğru bir şekilde ilerlemesi ve boşanmanın sonuçlandırılması adına anlaşmalı boşanma avukatı ile iletişime geçerek anlaşmalı boşanma avukatına vekalet vermek boşanmak isteyen eşlerin menfaatine olmaktadır.

 

Boşanmaya karar veren eşler boşanma süreci içerisinde bu süreçten en az şekilde etkilenmek adına boşanma davalarını anlaşmalı boşanma davası şeklinde açarak dava süresi açısından zaman kazanabilmektedirler.

 

Hakkında admin

10 yorum

  1. İyi günler, eşimle 4 yıllık evliyiz çocuğumuz yok bu süre zarfında çok farklı insanlar olduğumuzu anladık. Hayattan beklentilerimiz çok farklı… ikimiz de medeni insanlar olarak ayrılmaya karar verdik. En kısa süre içerisinde boşanmak istiyoruz. Anlaşmalı boşanma protokolü hazırlaması için avukat önerebilir misiniz??

  2. perşembe günü davam görülecek size sormak istediğim sorular var

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top