Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?

Anlaşmalı Boşanma Ne Kadar Zamanda Sonuçlanır?
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Anlaşmalı boşanma eşlerin yasal olarak ayrılmaları için boşanma davası açmaları esnasında boşanma ile ilgili her konuda uzlaşma içerisinde olmaları ve davanın anlaşmalı boşanma davası olarak görülmesi kavramıdır. Boşanma süresi açısından belirleyici olan bazı unsurlar bulunmaktadır. Eşlerin boşanma ile ilgili tüm konularda uzlaşması, boşanma davasının açılacağı görevli mahkemenin iş yükü, boşanma avukatı tutulması gibi unsurlar boşanma süresine direk etki edebilmektedir.

Anlaşmalı boşanma çekişmeli boşanma ile kıyaslandığında daha kısa bir süre içerisinde neticelenmektedir. Çekişmeli boşanma içerisinde eşler arasındaki uzlaşmazlık birçok konuda giderilmeye çalışıldığı için çekişmeli boşanma davası daha uzun sürmektedir.

Anlaşmalı boşanma davalarında ise eşler tazminat, nafaka, mal paylaşımı ve velayet gibi konularda uzlaşma içerisinde olduklarından dava genellikle tek celsede boşanma olarak gerçekleşecektir. Anlaşmalı boşanma ne kadar zamanda sonuçlanır diyen kişiler için boşanma süresini boşanma davasının açılacağı Aile Mahkemesinin iş yoğunluğu ve tutulmak istenilen boşanma avukatı deneyimi de belirleyebilmektedir.

Anlaşmalı boşanma davası açacak kişiler için davanın açılacağı görevli mahkeme eşlerin birlikte ikamet ettikleri yerde bulunan Aile Mahkemeleridir. Son 6 ay içerisinde birlikte ikamet ettikleri yerde anlaşmalı boşanma davası açabilirler fakat eşlerin ayrı yaşıyor olması durumunda ise bulundukları yerde anlaşmalı boşanma davası açmaları mümkündür.

Anlaşmalı boşanma ne kadar zamanda sonuçlanır diye merak eden kişiler açısından anlaşmalı boşanma süresini belirleyen en önemli unsurlardan birisi de anlaşmalı boşanma avukatı tutulmasıdır. Anlaşmalı boşanma avukatı eşlerin imzalamaları gereken anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanması aşamasından davanın açılmasına dava içerisinde etkin bir savunma yapılmasından anlaşmalı boşanmaya ilişkin kararın alınmasına kadarki tüm süreci yöneterek eşlerin en kısa süre içerisinde anlaşmalı boşanma gerçekleştirmelerini sağlamaktadır. Anlaşmalı boşanma avukatı tutulması durumunda eşler 2 3 ay gibi bir süre içerisinde boşanma gerçekleştirerek yasal olarak ayrılabilmektedirler. Anlaşmalı boşanma avukatı tutulmaması gibi bir durumda ise anlaşmalı boşanma süreci içerisinde yapılacak olan ufak tefek hata veya eksiklikler bile anlaşmalı boşanmanın daha uzun zaman diliminde neticelenmesine hatta anlaşmalı boşanma davasının reddine neden olabilmektedirler.

Eşlerin en kısa süre içerisinde boşanma gerçekleştirmeleri için boşanma avukatı tutmaları önerilmektedir. Boşanma avukatı tutmak zorunlu olmasa bile eşlerin boşanmadan doğacak hak kayıplarının önüne geçilmesi adına boşanma avukatı tutmaları onlara mutlak fayda sağlamaktadır.

 

Hakkında admin

Bir yorum

  1. Iyi geceler kolay gelsin biz eşimle anlaşmalı bir şekilde boşanma kararı aldık ve yaptık şimdi ben pişmanım boşanmak istemiyorum eşimi çok seviyorum 30 3 2016 tarihinde aile mahkemesine çıkarak boşandık mahkeme sonuç 15 gün içinde belli olur dedi bu süre içinde gidip karar degistirebilirmiyim boşanmak istemiyorum yardımcı olursanız sevinirim

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top