Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur?

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur?

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma eşlerin yasal olarak evlilik birliğini sonlandırmaları anlamına gelmektedir. Anlaşmalı boşanma davası ise boşanma ile ilgili tüm konularda eşlerin uzlaşma içerisinde olması neticesinde açılacak olan boşanma davası türüdür. Peki anlaşmalı boşanma nasıl olur? Eşlerin anlaşmalı boşanma davası açabilmeleri için gerekli olan anlaşmalı boşanma şartları vardır. Bu anlaşmalı boşanma şartları yerine getirildiği takdirde eşler anlaşmalı boşanma davası açabilmektedirler.

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Olur?

Anlaşmalı boşanma şartları;

1-      Öncelikle eşler en az bir yıldır evli olmak durumundadırlar. Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için bu şartın yerine getirilmesi gerekmektedir. Bir yıldan daha kısa süredir evli olan bireyler anlaşmalı boşanma davası açamamaktadırlar.

2-      Anlaşmalı boşanma davası açılabilmesi için eşlerin anlaşmalı boşanma protokolü hazırlayarak boşanma hakkında her konuda uzlaşma içerisinde olduklarını yazılı olarak beyan etmeleri gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde eşler ödenecekse nafaka türü, nafaka miktarı, varsa çocukların velayetinin kimde olacağı ve velayeti almamış olan bireyin çocukları hangi şartlar altında ve hangi zaman dilimlerinde görebileceği, ödenecek ise boşanma tazminatı, mal paylaşımı gibi konulara değinerek bu konular içerisinde mutabık kaldıklarını beyan ederler. Her evlilik içerisinde kendi dinamiklerini içermektedir. Bu nedenle her boşanma da kendisine özgü özellikler taşır. Bu nedenle anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanırken mutlaka uzman boşanma avukatı tarafından hukuki hizmet alınmalıdır. Anlaşmalı boşanma protokolünün usulüne uygun bir şekilde hazırlanabilmesi için eşlerin anlaşmalı boşanma avukatı tutmaları onlara hak kaybına uğramamaları açısından mutlak yarar sağlayacaktır.

3-      Eşlerin anlaşmalı boşanma davası görülmesi esnasında mahkeme salonunda hazır olarak bulunmaları gerekmektedir. Eşlerin mahkeme salonunda bulunmaması anlaşmalı boşanma davasını çekişmeli boşanma davasına çevirebilmekte ve tek celsede sonlanabilecek anlaşmalı boşanmanın ileri bir tarihe ertelenmesine sebebiyet verebilecektir. Eşlerin mahkeme salonunda hazır olmalarının nedeni hakimin eşlerden anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde vermiş oldukları beyanları tekrar dinlemek istemesinden kaynaklanmaktadır.

Anlaşmalı boşanma nasıl olur diye soran kişiler açısından eşler bu sayılan anlaşmalı boşanma şartları ile ilgili olarak tüm şartları yerine getirmeleri durumunda, anlaşmalı boşanma avukatı yardımı ile de tek celsede boşanma gerçekleştirebilmektedirler. Anlaşmalı boşanma davası açmak isteyen bireyler ikamet ettikleri bölgede bulunan Aile Mahkemelerine başvuru yapabilmektedirler.

Boşanma süreci zorlu bir süreçtir ve eşler bu sürecin en kısa süre içerisinde neticelenmesini istemektedirler. Anlaşmalı boşanma bu sürecin en kısa sürede neticelenmesi için önemlidir. Kıyaslama yapıldığında anlaşmalı boşanma, çekişmeli boşanmaya oranla daha kısa süre içerisinde gerçekleşmektedir.

Hakkında admin

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top