Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Nasıl Gerçekleşir?

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Gerçekleşir?

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Gerçekleşir?
0 votes, 0.00 avg. rating (0% score)

Boşanma kavramı eşlerin yasal olarak evlilik birliğini sonlandırmaları anlamına gelmektedir. Boşanma işlemi gerçekleştirecek kişilerin Medeni Kanun uyarınca boşanma davası açmaları şarttır. Boşanma davası açılmaksızın yasal olarak ayrılmak mümkün değildir. Eşlerin boşanma ile ilgili her konu üzerinde uzlaşma sağlaması ve ya sağlamaması açılacak olan boşanma davasının türünü de belirlemektedir. Eşlerin her konuda uzlaşması durumunda açılacak olan boşanma davası usul ve şekil yönünden anlaşmalı boşanma davası olarak görülecektir. Eşlerin anlaşmaması gibi bir durumda ise açılacak olan boşanma davası çekişmeli boşanma davası olacaktır.

Anlaşmalı Boşanma Nasıl Gerçekleşir?

Anlaşmalı boşanma davası ile çekişmeli boşanma davası zaman açısından karşılaştırıldığında anlaşmalı boşanma daha kısa zaman dilimi içerisinde karara bağlanmakta ve eşler en kısa süre içerisinde boşanma gerçekleştirmiş olacaklardır. 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu eşlerin anlaşmalı boşanma gerçekleştirebilmelerini belirli şartlara bağlamıştır. Anlaşmalı boşanma şartlarını yerine getirmeyen eşler anlaşmalı olarak boşanamamaktadır.  Anlaşmalı boşanma nasıl gerçekleşir diyen kişiler için  tane şart bulunmaktadır.

Birincisi eşlerin anlaşmalı boşanma gerçekleştirmeleri için en az bir yıl evli kalmış olmaları gerekmektedir. Daha kısa süren evliliklerde anlaşmalı boşanma davası açılamamaktadır.

İkinci olarak eşlerin anlaşmalı boşanma davası açarak anlaşmalı boşanma gerçekleştirebilmeleri için “anlaşmalı boşanma protokolü (sözleşmesi) imzalamaları gerekmektedir. Anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde eşler boşanma ile ilgili anlaştıkları her konuyu tek tek belirtmelidirler. Anlaşmalı boşanma protokolü içerisinde yapılacak olan bir eksikli eşlerin anlaşmalı boşanmalarına engel olabilmektedir. Bu nedenle anlaşmalı boşanma protokolü hazırlanırken anlaşmalı boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları önerilir.

Üçüncü anlaşmalı boşanma şartı ise eşlerin boşanma davasının görülmesi esnasında mahkeme salonunda hazır olarak beklemeleridir. Bunun nedeni hakimin boşanma davası içerisinde eşlerden imzaladıkları anlaşmalı boşanma protokolü içerisindeki beyanlarını teyit etmelerini istemektedir.

Anlaşmalı boşanma davası açmak isteyen eşlerin en kısa süre içerisinde boşanmayı gerçekleştirmeleri için anlaşmalı boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları önerilmektedir. Anlaşmalı boşanma avukatı tarafından hazırlanacak olan anlaşmalı boşanma protokolü bireylere tek celsede boşanma olanağı sağlayabilmektedir.

 

 

Hakkında admin

Bir yorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top