Son Dakika
Anlaşmalı Boşanma Mı? Çekişmeli Boşanma Mı?

Anlaşmalı Boşanma Mı? Çekişmeli Boşanma Mı?

Anlaşmalı Boşanma Mı? Çekişmeli Boşanma Mı?
1 vote, 5.00 avg. rating (91% score)

Eşler kimi zaman ortak yaşam kurma olgusunu devam ettirmek istemeyebilirler.  Bu durumda ayrılmak isteyen eşlerin yasal olarak ayrılabilmeleri için boşanma davası açmaları gerekmektedir. Boşanma davaları tür olarak eşlerin boşanma ile her konuda uzlaşma içerisinde olup olmamalarına göre değişmektedir. Eğer ki eşler her konuda uzlaşma içerisinde olurlar ise görülecek olan boşanma davası  anlaşmalı boşanma davası olarak adlandırılmaktadır. Eşlerin boşanma ile ilgili her konuda uzlaşma içerisinde olmamaları durumunda ise görülecek olan dava çekişmeli boşanma davası olarak adlandırılır.

Anlaşmalı Boşanma Mı Yoksa Çekişmeli Boşanma Mı

Boşanma süreci zor bir süreçtir. Bu süreç içerisinde eşler gerek maddi gerekse de psikolojik olarak yıpranabilmektedirler. Ayrıca eşler dışında varsa çocuklar da boşanma sürecinde psikolojik olarak yıpranmaktadır. Bu durumlar göz önüne alındığında eşlerin boşanma davası açarak boşanma işlemini en kısa süre içerisinde gerçekleştirmeleri bu sürecin biran önce sonuçlanmasını istemeleri gayet doğaldır.

Eşlerin boşanma sürecini en kısa süre içerisinde sonlandırmak istemeleri durumunda onlar için Anlaşmalı boşanma gerçekleştirmek daha uygun olacaktır. Anlaşmalı boşanma mı yoksa çekişmeli boşanma mı dava kısa sürer diyen kişiler için anlaşmalı boşanma en kısa süre içerisinde boşanmak için ideal bir boşanma türüdür.

Anlaşmalı boşanma davası açacak olan eşler genellikle tek celsede boşanma gerçekleştirebilmektedirler. Tabi ki tek celsede boşanma gerçekleştirebilmek için anlaşmalı boşanma protokolü doğru bir şekilde hazırlanmalıdır. Kimi zaman eşler anlaşmalı boşanma protokolünü adliye etrafına bulunan arzuhalciler aracılığı ile hazırlatabilmektedirler. Fakat bilinmesi gereken nasıl her evlilik kendi iç dinamiklerine sahipse her boşanma da kendi iç dinamiklerine sahiptir. Bu nedenle arzuhalciler tarafından yazılacak olan anlaşmalı boşanma protokolü anlaşmalı boşanma davası içerisinde hakim tarafından reddedilebilmektedir.

O nedenle anlaşmalı boşanma davası açmak isteyen eşlere uzman anlaşmalı boşanma avukatı tarafından hukuki destek almaları önerilmektedir. Anlaşmalı boşanma avukatı müvekkillerinin en kısa süre içerisinde hatta tek celsede boşanma gerçekleştirmeleri ve bu zorlu süreçten sıyrılmaları adına hizmet vermektedir. Anlaşmalı boşanma avukatı tutmak bireylere en kısa sürede boşanma dışında, anlaşmalı boşanma davası neticesinde olası hak kaybı yaşamamaları yönünde de mutlak fayda sağlayacaktır. Anlaşmalı boşanma avukatı aracılığı ile yapılacak olan anlaşmalı boşanma protokolü sayesinde eşlerin bu süreçten kurtulmaları daha çabuk olacaktır.

 

Hakkında admin

2 yorum

  1. Taraflar arasında genel bir anlaşma varsa ancak bazı konulardan anlaşamıyorlarsa nasıl bir yol izlenir? Hakim bu konuda arabulucu olmakta mıdır?

    • Eşlerin boşanma ile ilgili her konuda uzlaşma içerisinde olmaları onları bu zorlu süreçten en kısa süre içerisinde kurtaracaktır.Eğer ki eşler uzlaşamaz ise dava çekişmeli olarak görülür. Boşanma avukatınız ile iletişime geçerek bu konuda uzlaşma sağlanması adına adım atabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*

Scroll To Top